România va beneficia de peste jumătate de miliard de euro prin noua perioadă de finanțare a Mecanismelor Financiare SEE și norvegian 2021-2028, a anunțat ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru. Suma reprezintă cea mai mare alocare primită vreodată de țara noastră în cadrul acestor programe și vine într-un moment critic pentru economia românească, aflată în prezent în recesiune tehnică.
Un vot de încredere pentru România
Anunțul a fost făcut în cadrul ceremoniei de semnare a memorandumurilor de înțelegere cu statele donatoare – Norvegia, Islanda și Principatul Liechtenstein. Ministrul Pîslaru a descris momentul drept „un nou și semnificativ capitol” în relația dintre România și partenerii europeni implicați în program.
„O consider un gest de încredere în instituțiile noastre, în sistemele de management și control și în autenticitatea parteneriatului nostru cu statele donatoare”, a declarat Dragoș Pîslaru. Oficialul român a subliniat că acordurile depășesc dimensiunea administrativă și reprezintă „un parteneriat construit pe încredere și pe o viziune comună pentru o Europă mai coezivă, mai prosperă și mai echitabilă”.
Istoricul finanțărilor și domeniile de utilizare
România a mai beneficiat de aproape un miliard de euro finanțare nerambursabilă prin granturile SEE și norvegiene în perioadele precedente de programare. Acești bani au fost direcționați către proiecte din domenii precum energia regenerabilă, protecția mediului, cercetarea și inovarea, educația, cultura, incluziunea socială, reforma judiciară și consolidarea societății civile.
„Banii nu au rămas pe hârtie, ci au ajuns acolo unde contează cu adevărat: în viața oamenilor, în comunități, în școli, în instituții și în proiecte antreprenoriale de succes”, a afirmat Pîslaru.
Impactul fondurilor pentru economia românească
Cea mai recentă alocare de peste 500 de milioane de euro vine într-un moment deosebit de important pentru România, care se confruntă cu provocări economice majore. Fondurile nerambursabile pot fi utilizate pentru proiecte de infrastructură, modernizarea instituțiilor publice și dezvoltarea sectorului privat.
Surse: G4Media.ro, Mediafax, Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene


















