România, țara unde gunoiul se fură pe rupte. Un caz uluitor a fost descoperit în județul Oradea de către angajații firmei de salubritate

Autor: Luciana Polite

Publicat: 29-09-2024 13:37

Article thumbnail

Sursă foto: Pexels

Doi soți s-au gândit să fure gunoiul din zona lor, cu mașina, pentru a pune mâna pe ambalajele de 50 de bani. Au scăpat două luni fără să fie prinși, dar firma de salubritate din zonă a început să-și pună întrebări și astfel li s-a dat de urmă. Gunoierii nu aveau, pur și simplu, ce să colecteze. Iată că tot ce părea „dispărut” fusese luat de persoanele în cauză. Nu erau mari ecologiști și numai bine planetei nu făceau, motiv pentru care s-au trezit și cu amendă.

Angajații de la firma RER Vest nu găseau sacii galbeni, în care se pun deșeurile reciclabile. Au sesizat situația, iar Poliția Locală a început să cerceteze cazul. Inspectând zona, au observat dâre de deșeuri la marginea cartierului Episcopia, dar și părți din sacii-lipsă. Ulterior, au decis să se uite și pe înregistrările camerelor de filmat din zonă.

După mai multe încercări, au găsit vinovații, doi soți din Biharia. Luau sacii cu mașina, alegeau doar ambalajele pe care puteau să primească cei 50 de bani. De ce nu mai aveau nevoie, aruncau pe marginea drumului. Au strâns uluitor de multe mizerii. Astfel, în loc să folosească sistemul SGR pentru binele mediului, nu au făcut altceva decât să polueze peste limitele nesimțirii, potrivit presei locale.

CITEȘTE ȘI: Fenomenul pubelelor din București ia amploare. Ce se întâmplă într-unul dintre cele mai cosmopolite cartiere ale Capitalei

Amenda luată de soții care furau gunoiul din Oradea. Poliția le-a confiscat și mașina cu care transportau deșeurile

Potrivit Bihoreanul, soții nu au vrut să spună câți bani au obținut pentru că au furat gunoiul vecinilor. Pe de altă parte, Poliția a transmis că atât femeia, cât și bărbatul, au primit o amendă de câte 30.000 de lei. Bonus: li s-a confiscat și mașina.

gunoiul

La un calcul simplu, pentru a scoate dauna de 60.000 de lei, cei doi ar fi nevoiți să recicleze nu mai puțin de 120.000 de sticle! Cu siguranță, s-au ales cu mai multă pagubă pentru invenția lor „ingenioasă”.

De menționat că nu sunt singurii din Oradea care fură gunoiul. În fiecare lună, Poliția prinde chiar și 100 de persoane care apelează la astfel de metode, pentru a se alege cu banii de la SGR. Practica se regăsește și în alte zone ale țării. Pentru unii, colectarea ambalajelor a devenit un fel de job part-time.

CITEȘTE ȘI: Afacere cu PET-uri! Câți bani strânge, zilnic, un român care adună sticlele reciclabile din coșurile de gunoi

Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri