Federația Patronatelor din Turismul Românesc (FPTR) a propus nouă inițiativa legislativă care prevede introducerea unei taxe speciale.
Mai exact, vizați sunt turiștii români care călătoresc în străinătate. Inițiativa reprezintă o încercare de a susține promovarea turismului românesc pe plan internațional.
Astfel, pentru a satisface nevoia urgentă de a înființa o Organizație de Management al Destinației, Consiliul de Administrație al FPTR a numit recent un grup de lucru condus de prim-vicepreședintele Nicolae Bucovală. Scopul este de a elabora o propunere legislativă pentru a completa actuala legislație în acest domeniu
Patronatele din domeniul turismului fac astfel pregătiri pentru introducerea noii taxe speciale de promovare turistică adresată turiștilor români care-și petrec vacanțele în străinătate. Taxa ar urma să fie colectată de agențiile de turism care le furnizează servicii clienților.
Deocamdată încă se discută modalitatea prin care această taxă va fi implementată. Există varianta unei sume fixe pe zi de sejur, fie un procent din valoarea totală a sejurului. Încasările provenite din această taxă vor fi direcționate către Organizația de Management al Destinației centrală care se va înființa, iar aceste sume vor fi adăugate la bugetul de promovare turistică alocat de Guvernul României.
De asemenea, se ia în considerare extinderea acestei taxe către agențiile de turism online. Sunt vizate astfel platformele de rezervare turistică online, cum ar fi Booking.
Calculele arată că dacă s-ar stabili o taxă specială de un euro pe zi, iar un milion de români ar petrece în străinătate în medie o vacanță de 5 zile, s-ar strânge aproximativ 5.000.000 de euro. Banii ar urma să ajungă la Organizația de Management al Destinației.
La prima vedere suma poate părea mică. România alocă însă anual doar două milioane de euro pentru promovarea turismului. Banii adunați din taxa specială de promovare propusă de FPTR ar putea ajuta la îmbunătățirea imaginii României în străinătate.
Rămâne însă de văzut dacă agențiile de turism și platformele online de rezervări turistice vor fi de acord cu această propunere care este deja agreată de conducerea Ministerului Economiei, Antreprenoriatului și Turismului.
Românii ar putea plăti o nouă taxă- Sunt vizați toți cei care pleacă în vacanțe
Trending

19 marPolitica
Călin Georgescu, criticat fără perdea de fosta voce BOR. Afirmația sa despre război l-a activat pe Vasile Bănescu

08:41Sport
Simona Halep, „cuplată” cu „Regele mezelurilor”. Fosta campioană de talie mondială a fost surprinsă, în repetate rânduri, alături de miliardarul mai mare cu 25 de ani

19 marSocial
Ce se întâmplă cu indemnizația tuturor mamelor din România, după adoptarea pachetului social. Sunt vizate toate femeile care au născut din august 2025

12:18Economie
Banii de la stat pe care mulți români nu știu că îi pot încasa. Află unde trebuie să verifici dacă ești printre beneficiari, este dreptul tău

15:03Actual
Frații Pavăl n-au bani ca să cumpere Carrefour. Patronii Dedeman se lăudaseră că vor prelua lanțul francez, dar depind de un credit uriaș

11:43Actual
Confederația CAIR solicită măsuri urgente pentru reducerea presiunii scumpirii carburanților asupra mediului de afaceri

13:45Actual
Două echipe de robotică ale Colegiului Național „Sfântul Sava” s-au calificat la competiții internaționale de prestigiu
Articole Similare

15:03Actual
Frații Pavăl n-au bani ca să cumpere Carrefour. Patronii Dedeman se lăudaseră că vor prelua lanțul francez, dar depind de un credit uriaș

13:45Actual
Două echipe de robotică ale Colegiului Național „Sfântul Sava” s-au calificat la competiții internaționale de prestigiu

11:43Actual
Confederația CAIR solicită măsuri urgente pentru reducerea presiunii scumpirii carburanților asupra mediului de afaceri

19 marActual
Electrocasnicele „economie” care îți umflă factura de curent. Plătești mai puțin când le cumperi, dar vei achita mai mult, pe termen lung

19 marActual



