Românii din SUA care au stabilit un nou record la furat-viteză. Au păcălit o sută de oameni în câteva secunde și au luat o sumă colosală de pe cardurile lor

Autor: Luciana Polite

Publicat: 12-07-2024 21:11

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Românii noștri de peste hotare au reușit să ne facă și mai cunoscută țara, dar nu într-o notă care să ne pună într-o lumină bună. Cinci conaționali dintr-o bandă de 6 infractori au stabilit un nou record la furt-viteză, după ce au „buzunărit” digital mai bine de 100 de persoane. Dintr-un singur foc, au dat un tun de 300.000 de dolari. Au avut nevoie de doar câteva secunde pentru a demara întreaga operațiune. 


Mafia românească a terorizat locuitorii din
Statele Unite ale Americii. Paguba doar din fraude digitale se ridică la mai bine de 100 de milioane de dolari. Autoritățile au rămas uluite de cum au reușit ai noștri să fure o sumă atât de mare, într-un timp atât de scurt. Au văzut imaginile pe camerele de supraveghere și așa au descoperit cum au acționat hoții.

Pe scurt, românii au instalat dispozitive prin care să fure datele bancare de la aparatele de
ATM. Nu s-au oprit aici și ai luat în vizor și casele self-service, unde nu sunt vânzători. Chiar în mijlocul zilei puneau aparatele și nu îi vedea nimeni, nici paza, nici trecătorii. Un minut, două, le era suficient.

„La acest moment al investigaţiei, am identificat pierderi de cel puţin 300.000 de dolari ca urmare a acestor acţiuni. Au existat şi cazuri în care informaţiile care au fost luate sunt legate de ajutoarele de stat. Mai mulţi dintre membrii grupării sunt membrii aceleiaşi familii​”, a declarat procurorul Zachary Cunha.

CITEȘTE ȘI: Scandal după afișarea rezultatelor finale de la BAC. Mii de note au fost puse greșit de profesorii corectori

Românii care au dat lovitura fac parte din aceeași familie


Patru dintre românii care au fost prinși la furat sunt chiar membri ai aceleiași familii. Unul dintre ei fusese acuzat și anterior de fraudă și de furt de identitate. În grupare ar fi și încă un conațional, care are momentan statutul de suspect. Toți cei implicați ar fi operat în 6 state, printre care se numără și Rhode Island, New Jersey şi New York.

În condițiile în care Guvernul promite că românii vor putea veni în SUA, mafia pe care o fac „frații” noștri ar putea să ne dăuneze în acest proces. Autoritățile au transmis că mafia românească dă, în fiecare an, lovituri de peste 9 milioane de dolari, în fiecare lună.

CITEȘTE ȘI: Nu s-a putut abține și a răbufnit! Mircea Badea, reacţie dură în cazul Mariei, tânăra de 19 ani ucisă de urs în Jepii Mici, din Munții Bucegi
Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri