Românii, în Grecia doar pe autostradă! Drumul turiștilor din țara noastră către plajele elene ar putea fi mult mai scurt

Autor: Luciana Polite

Publicat: 15-10-2024 13:45

Actualizat: 15-10-2024 13:46

Article thumbnail

Sursă foto: colaj Bugetul

Călătoria din România spre Grecia va fi o adevărată aventură pe noua autostradă, cea pe care o pregătesc deja constructorii. Proiectul fusese anunțat de mai bine de un an, dar abia acum a început să prindă contur. Drumul va scurta, cu ore bune, timpul pe care îl pierdeau cetățenii din țara noastră vara, când merg în Thassos, Halkidiki sau alte insule la mare căutare.

Presa elenă a transmis recent că urmează să fie finalizată cea mai nordică axă verticală a autostrăzii Egnatia „Xanthi-Frontiera greco-bulgară”. Drumul este construit pe mai multe secțiuni. Cea menționată pornește de la Dimario și ajunge la granița greco-bulgară. Are o lungime de 8 km, dintre care 6 sunt deja asfaltați. Pentru ceilalți 2, nu va mai dura foarte multă vreme. Se preconizează că până la finalul anului 2024, în cel mult două luni, va fi asfaltată și porțiunea de drum rămasă.

Ne referim doar la o parte din autostrada mult-așteptată. Mai sunt și secțiuni pentru care încă nu a fost găsită o firmă care să se ocupe de proiect. De exemplu, secțiunea „Melivoya-Dimario” încă este în faza de licitație. Va avea o lungime de 10,5 km, care va fi conectată la „frontiera Dimario-Grecia-Bulgaria”. Din cauza mai multor contestații depuse, procesul a fost blocat.

CITEȘTE ȘI: Cât costă o vacanţă în Thassos, în 2024. Românii au făcut calculul exact: "Mai mult ca anul trecut, toate s-au scumpit"

Când va fi gata autostrada pe care vor merge românii către Grecia. Un termen aproximativ a fost deja făcut public

În anul 2023, se estima că autostrada pe care vor merge românii către Grecia va fi gata abia în 5 ani. Practic, ar mai fi 4 ani, cel mult, până să poți merge până în Bulgaria cu mașina, apoi să te duci pe drum spre eleni, fără să-ți faci griji că te vei plictisi pe drum.

De modernizarea celorlalte tronsoane ale axei rutiere Xanthi-Synora (Xanthi-Smithi, Smithi-Ehinos și Ehinos-Meliboia) se va ocupa o firmă care promite că în 2027 va fi gata totul. Chiar înainte de termen, dacă ne gândim că sunt mai puțin de 3 ani până atunci

Mai este o altă porțiune mare de drum, destul de greu de realizat, având 50 de kilometri. Se va ocupa de ea Egnatia Odos, constructori eleni. Prețul pentru întregul proiect ar fi de 6 milioane de euro.

CITEȘTE ȘI: Plaja din Grecia care stârneşte controverse printre români. De ce costă 100 de euro să stai pe şezlong? "Nu vă mai place la prosop!"

Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri