Medicii din spitale românești dau vina pe pandemia de COVID-19 și spun că din acel moment s-a ”deteriorat” relația românilor cu sistemul de sănătate.
„Perioada pandemiei Covid-19 a determinat o scădere drastică și accentuată de încredere în sistemul public, nu din cauza unor probleme ale sistemului public, ci a unor modificări majore din acea perioadă. A fost dată peste cap asistența medicală în multe locuri, nu doar din România, ci și din întreaga lume, a declarat Simin Aysel Florescu, managerul Spitalului „Victor Babeș” din București.
Vezi și: Anunț important din partea lui Marius Budăi! Cine sunt pensionarii care vor avea un venit mai mare
Ce spune ministrul Alexandru Rafila
Ministrul Sănătăți, Alexandru Rafila spune că atunci când au o problemă, românii aleg medicul, nu spitalul. Mai mult, acesta spune că este convins că va crește încrederea acestora în sistemul de sănătate și în sistemul public.
„Încrederea va crește în sistemul de sănătate și în sistemul public .Avem datoria să-l operaționalizăm, nu doar să-l construim. Operaționalizarea se face printr-o resursă umană calificată și motivată și care trebuie să aibă respectul comunității, dar și pe cel al celor care coordonează sănătatea”, a adăugat Alexandru Rafila.
Citește și: Iubita lui Nicușor Dan, femeia care îi decide viitorul politic primarului Capitalei. Observațiile fine despre partenera de viață a edilului
Ministrul anunță un nou proiect
Alexandru Rafila a anunțat un proiect oficial al ministerului Sanatatii pentru sistemul medical romanesc. Acesta spune că Ministerul Sănătății va colabora cu Autoritatea Națională de Management al Calității în Sănătate, Fundația Hospice Casa Speranței, Ministerul Muncii și Solidarității Sociale și Casa Națională de Asigurări de Sănătate.
Astfel, a fost finalizat proiectul „Creșterea capacității instituționale pentru dezvoltarea națională coordonată a îngrijirilor paliative și îngrijirilor la domiciliu”
Acest proiect are în plan producerea de studii, metodologii, instrumente de lucru și programe educaționale. De asemenea, se vor implementa și noi proiecte pilot care vor putea duce la creșterea capacitatății instituțională de a planifica, implementa și monitoriza servicii de calitate în domeniul îngrijirilor paliative și îngrijirilor la domiciliu.
„Am urmărit studierea modelelor internaționale funcționale, evaluarea situației actuale și a nevoii de îngrijire paliativă în România, respectând recomandările Organizației Mondiale a Sănătății (OMS). Rezultatele preliminare din implementarea proiectelor pilot ne-au oferit o bază solidă pentru elaborarea și implementarea politicilor publice în acest domeniu”, a declarat Alexandru Rafila, ministrul Sănătății.


















