Premierul rus, Mihail Mişustin, a susținut luni că Rusia şi Belarusul își consolidează cooperarea în cadrul uniunii lor statale în contextul sancţiunilor aplicate de occident, scrie agerpres.ro
Belarusul mizează pe sprijinul Rusiei, a afirmat la rândul său premierul belarus Roman Golovşenko, citat de agenţia rusă de presă RIA.
Cele două ţări slave vecine formează oficial o "uniune statală" şi sunt în discuţii de mulţi ani să îşi consolideze cooperarea.
Acest proces s-a accelerat după ce preşedintele rus Vladimir Putin l-a susţinut pe omologul său belarus Aleksandr Lukaşenko în 2020, când conducerea acestuia a fost ameninţată de luni de proteste de stradă masive.
Tot în contextul sancţiunilor occidentale, premierul rus Mihail Mişustin a mai declarat luni că guvernul său va majora alocaţia de la stat pentru spitale pentru a cumpăra echipamente sanitare.
Este cea mai recentă măsură prin care Rusia speră să poată atenua efectele sancţiunilor adoptate de Occident pentru invazia din Ucraina.
Mişustin a precizat că este important ca medicamentele să rămână accesibile pentru spitale şi clinici, chiar dacă sancţiunile le fac mai scumpe, scrie agerpres.ro
Rusia şi Belarusul își unesc forțele în contextul sancţiunilor aplicate de occident
Sursă foto: bugetul.ro
Trending

23 marPolitica
Diana Șoșoacă, audiată în ședință secretă. După ce susținuse că sunt doar zvonuri, șefa SOS ajunge în fața Parlamentului European

23 marEntertainment
Clinica de lux deținută de Oana Zăvoranu, demolată de executori. Afacerea îngropată în datorii a ajuns la final de drum

23 marActual
Ora de vară 2026. Se schimbă ceasul la final de martie, noaptea va fi mai scurtă cu 60 de minute

23 marEconomie
Stare de criză pe piața țițeiului din România. Autoritățile revin cu OUG, anunțul de la Guvern

08:21Social
ANL cu noi modificări. Legea ar putea să se schimbe în favoarea tinerilor, vor putea obține mai ușor locuințe sociale
Articole Similare

23 marActual
Ora de vară 2026. Se schimbă ceasul la final de martie, noaptea va fi mai scurtă cu 60 de minute

21 marActual
Bani să-ți repari mașina dacă ai avarie din cauza unei gropi. Toți șoferii români au acest drept, doar trebuie să știe cum să-l folosească

21 marActual
Greșelile frecvente care duc la toxiinfecție alimentară. Recomandările ANSVSA pentru a preveni astfel de probleme

21 marActual
Se scumpesc produsele de bază în toate supermarketurile din România. Cresc prețurile la pâine, lapte și alte alimente

20 marActual



