Sâmbătă, 9 august 2025, un avion de mici dimensiuni s-a prăbușit în curtea unei fabrici din orașul Arad. La fața locului au ajuns imediat echipaje din cadrul Detașamentului de Pompieri Arad şi echipaje SMURD. Potrivit Serviciului de Ambulanţă Judeţean, două persoane și-au pierdut viața în acest accident. aviatic.
În dimineața zilei de sâmbătă, la ora la ora 11:32, un avion de mici dimensiuni s-a prăbușit în curtea fostei fabrici Astra Vagoane din Arad. Potrivit ISU Arad, două persoane au murit pe loc, Este vorba despre doi bărbați cu vârsta de 45, respectiv 47 de ani.
Accident aviatic în România
La fața locului au intervenit imediat echipaje ale Detașamentului de Pompieri Arad, cu două autospeciale de stingere, o autospecială de descarcerare și o ambulanță SMURD de Terapie Intensivă Mobilă. De asemenea, au fost trimise și trei ambulanțe ale Serviciului de Ambulanță Județean.
„Avion de mici dimensiuni, prăbuşit în curtea unei societăţi comerciale din municipiul Arad, Calea Aurel Vlaicu. În urma accidentului au rezultat două victime de sex masculin, ambele prezentând leziuni incompatibile cu viaţa. Echipajele au acționat rapid pentru acordarea primului ajutor, însă victimele au fost declarate decedate la fața locului”, a transmis ISU Arad.
Autoritățile urmează să stabilească împrejurările în care s-a produs acest accident. Astfel, specialiști din aviație vor analiza resturile micii aeronave și vor verifica toate datele legate de zbor pentru a afla cauza prăbușirii. ISU Arad a anunțat că informațiile vor fi actualizate pe măsură ce ancheta avansează.
Potrivit unor surse implicate în anchetă, se pare că avionul decolase de pe aerodromul din localitatea Şiria şi urma să aterizeze la Arad.
O tragedie similară a avut loc în urmă cu câteva săptămâni în județul Tulcea
Duminică, 20 iulie, doi bărbați au murit într-un accident aviatic care s-a produs în zona Gura Portiței, din județul Tulcea. Cu câteva ore înainte de tragedie, pasagerul și fiul său de 18 ani fuseseră implicați în alt accident aviatic din care au reușit să scape cu viață.
„Elicopterul SMURD a ajuns în scurt timp la locul accidentului, însă, din păcate, echipajul medical nu a mai putut face nimic pentru cele două persoane aflate în avion, acestea prezentând leziuni incompatibile cu viața”, a anunțat Daniel Năstase, purtătorul de cuvânt al ISU Tulcea.














