Adoptarea ordonanței „trenuleț” continuă să fie unul dintre cele mai dezbătute subiecte ale momentului, iar acest lucru pentru că salariații și nu numai, pierd tot mai mulți bani în anul 2025. Veniturile anumitor categorii de salariați erau „păzite” de impozitarea cu 10%, însă acest lucru a dispărut începând cu data de 1 ianuarie.
Adoptarea ordonanței „trenuleț” de către Guvern în 2025 a generat un val de nemulțumiri în mai multe sectoare din România. Printre salariații nemulțumiți, alături de IT-iști, se numără și constructorii, fiind unul dintre domeniile de o mare importanță strategică în economia României. Eliminarea facilităților fiscale de care beneficiau această categorie de muncitori, asigurând condiții avantajoase atât pentru angajați, cât și pentru angajatori a dus la o scădere semnificativă a veniturilor acestora, dar și la creșterea costurilor de producție.
Adoptarea ordonanței-trenuleț determină salariații să piardă bani
Până în anul 2025, angajații din construcții care generau venituri sub 10.000 de lei brut beneficiau de scutiri importante care constau în plata impozitului pe venit de 10%, iar contribuția la pensii era una mai redusă. Aceste beneficii au fost eliminate începând cu 1 ianuarie 2025, ceea ce a dus la scăderea salariului net. Spre exemplu, un muncitor care câștiga un salariu brut de 10.000 de lei, primea în trecut un salariu net de aproape 7.000 de lei.

Odată cu aplicarea ordonanței „trenuleț”, venitul net al acestuia a scăzut cu 1.000 de lei. Acum, companiile din domeniul construcțiilor sunt puse în fața unor decizii dificile. Astfel, în timp ce unele aleg să crească salariile brute pentru a menține veniturile nete ale angajaților la același nivel, alte companii renunță la a face acest lucru pentru că ar reprezenta un cost suplimentar de 6% pe care angajatorul trebuie să îl suporte.
Efectele pe termen lung
Date fiind actualele condiții, antreprenorii sunt nevoiți să taie din alte surse financiare, inclusiv cele pentru investiții, lucru care afectează într-un mod negativ dezvoltarea acestui sector al pieței. Impactul generat nu este resimțit doar la nivelul salariilor. Creșterea cheltuielilor pe forța de muncă, alături de celelalte măsuri fiscale cum ar fi taxa pe stâlp sau majorarea impozitului pe dividende, determină companiile de construcții se scumpească proiectele.
Vicepreședintele Asociației Dezvoltatorilor Imobiliari, Ramona Ganea, a explicat că toate aceste majorări vor determina prețurile locuințelor să crească. Se estimează că numai în acest an, prețurile vor fi majorate cu până la 10%. De asemenea, președintele Federației Patronatelor Societăților din Construcții, Cristian Erbașu afirmă că pe termen lung, riscurile sunt și mai mari, fiind reprezentate de pierderea specialiștilor în domeniu și blocajele în absorbția fondurilor europene destinate infrastructurii.














