Ape învolburate înainte de alegerile prezidențiale 2025 din România. Un corespondent al televiziunii ruse Russia Today ar fi fost reţinut pe Aeroportul Otopeni şi expulzat din ţară.
Margarita Simonian, redactorul-şef al postului Russia Today (RT), una dintre vocile propagandei Kremlinului, susţine că România l-a reţinut şi apoi l-a expulzat pe jurnalistul Chay Bowes, care este irlandez şi lucrează pentru RT.
Maria Zaharova, acuze la adresa autorităților noastre
Maria Zaharova, purtătoare de cuvânt a lui Vladimir Putin, a comentat incidentul acuzând autorităţile române că l-au împiedicat pe jurnalist să-şi facă meseria.
"Este un jurnalist, îşi desfăşoară activitatea profesională şi nu doar că este împiedicat să o facă, ci i se interzice”, a subliniat Zaharova, citată de agenţia oficială de presă a statului rus, TASS.
Margarita Simonian, redactorul-şef al Russia Today, a vorbit despre ce ar fi păţit Chay Bowes în România.
„Corespondentul nostru, Chay Bowes, a fost expulzat din România şi pus la bordul unui avion care pleacă din UE către Istanbul.
Chay este irlandez şi, deşi o ţară din UE poate refuza intrarea unui alt cetăţean al UE în condiţii extreme, acesta trebuie să reprezinte o ameninţare la adresa "ordinii publice, securităţii sau sănătăţii".
Chay nu a comis nicio infracţiune în afară de planurile sale profesionale de a acoperi alegerile din România pentru noi. Încă o dată, România se dovedeşte a fi terenul de testare al autocraţilor pentru o viitoare Europă”, a postat Margarita Simonian pe X.
Ar fi fost reţinut de 6 poliţişti
Maria Zaharova a catalogat drept „nebunie” şi „minciună” afirmaţiile unor politicieni din România referitoare la implicarea Rusiei în alegeri. Ea a adăugat că situaţia alegerilor din România este „o farsă”.
Iar în privinţa reporterului care ar fi fost expulzat, ea a spus că şase poliţişti români l-au reţinut pe Bowes: "Nu orice infractor din România este reţinut cu atâţia poliţişti, iar aici omul venise să lucreze ca jurnalist”.



















