Scandalul celebrei declaraţii 600 ia amploare. Sute de mii de oameni sunt puşi pe drumuri spre Administraţiile Financiare, acolo unde au pierdut sau urmează să piardă ore bune şi să-şi toace nervii cu cei de la ANAF. Politicienii au decis să amâne termenul limită de depunere, dar scandalul e departe de a se fi încheiat, conform hotnews.ro.
Încurcăturile produse de această declaraţie 600 sunt departe de a se încheia. Aceasta a fost deja depusă de circa 8400 de români, conform şefei ANAF, Mirela Călugăreanu. ceea ce inseamna ca 4% din cei vizati s-au conformat fiscal. Nici aceştia nu sunt liniştiţi. Dacă finantele iau in calcul modificarea radicala a Declaratiei, daca nu cumva chiar renuntarea la aceasta ce se va întâmpla cu aceştia?
Scenariile sunt multiple, iar haosul produs de Ministerul Finanţelor şi ANAF e imens. Primul scenari ar fi ca D 600 ramane la fel, dar se introduce un mecanism de regularizare. Cei 8400 care au depus D600 vor putea sa isi recupereze banii dati in plus, in functie de mecanismul pe care cei din Finante il gandesc. Deocamdata nu e clar cum va functiona acest mecanism, dar se presupune ca la finalul anului se va trage o linie intre datoriile catre Fisc si platile efective, iar daca platile depasesc datoriile, Statul va fi obligat sa iti vireze inapoi sumele achitate in plus. ANAF nu dă însă toţi banii înapoi integral imediat, ci ÎN RATE, timp de 5 ANI de zile.
Vezi și Toți pensionarii sunt vizați! Ce se va întâmpla cu taloanele de pensie
Ar fi şi scenariul în care se renunţă la declaraţia 600. De această dată, cei care le-au depus deja sunt buni contribuabili si atat. Ei vor trebui sa se multumeasca cu faptul ca si-au batut degeaba capul sa inteleaga de ce era nevoie sa largeasca aplicabilitatea D600 si au consumat timp si energie pentru a depune Declaratia. Partea buna e nu vor mai avea bataie de cap. In aceasta situatie, banii pot fi ramane la Stat, urmand ca la final de an sa se faca regularizarea. Banii revin la contribuabil în rate, în timp de cinci ani de zile.
Citește și: O nouă „Brigitte Macron” cucerește Franța! Cu cine s-a cuplat Pamela Anderson și ce a făcut cu casa din SUA
Există şi posibilitatea ca D 600 să fie 'îmbunătăţit'. Cum se va întâmpla acest lucru poate să ştie doar ministrul Finanţelor, Ionuţ Mişa şi să comunice aceste lucruri clar şi răspicat.
Scandalul momentului! Ce se va întâmpla cu cei care au depus deja DECLARAȚIA 600
Trending

29 marPolitica
Datorul Nicușor Dan la stat. Președintele nu a mai ascuns că va fi executat silit

29 marEconomie
RO e‑Factura, obligație de la 1 iunie 2026 și pentru acești români. Nu contează că ești persoană fizică

29 marActual
Electrocasnicul care consumă cel mai mult. Te poți lipsi de el, există alternative mai ieftine

29 marSocial
300 de lei în plus la pensie, în luna mai. Un milion de români vor primi banii

07:56Actual
Peștele cu urme de paraziți, un pericol pentru sănătate. Locuri de evitat când cumpărați alimentul
Articole Similare

07:56Actual
Peștele cu urme de paraziți, un pericol pentru sănătate. Locuri de evitat când cumpărați alimentul

29 marActual
Electrocasnicul care consumă cel mai mult. Te poți lipsi de el, există alternative mai ieftine

28 marActual
Ouăle de Paște, în vizorul ANSVSA. De unde nu trebuie să le cumpărați, pentru propria siguranță

27 marActual
[P]Colaborări de brand în lumile Roblox

27 marActual



