Scenariu alarmant, pe fondul invaziei armatei lui Vladimir Putin în Ucraina: S-ar putea ajunge la deconectarea totală de la energie a unor localități din Republica Moldova

Autor: Eugen Dinu, redactor

Publicat: 26-10-2022 16:22

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Din cauza invaziei trupelor lui Vladimir Putin în Ucraina și a bombardamentelor ordonate de liderul de la Kremlin, mai multe localități din Republica Moldova ar putea rămâne fără curent electric.


Dezvăluirea a fost făcută chiar de vicepremierul Republicii Moldova, Andrei Spînu. El a declarat că Republica Moldova trece prin cea mai profundă criză energetică de la obţinerea independenţei, în 1991.


Spînu a explicat că actualul deficit de energie este atât de mare încât autorităţile iau în calcul şi cele mai negre scenarii, printre care şi deconectarea totală a unor localităţi.


„Nu excludem să deconectăm oraşe sau sate în totalitate de la energia electrică”
, a spus vicepremierul Republicii Moldova, într-un interviu acordat Agerpres
.

Andrei Spînu vorbeşte despre efectele grave ale războiului din Ucraina asupra Republicii Moldova, subliniind că populaţia moldoveană resimte urmările conflictului generat de forţele armate ruse aproape la fel ca ucrainenii.
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri