Premierul britanic Boris Johnson a afirmat că ţara sa va contribui la întărirea rezistenţei Georgiei la atacurile informatice din partea Federației Ruse.
"Poporul georgian trăieşte zi de zi în linia întâi a agresiunii ruse. Lui Putin nu i se poate permite să folosească instituţiile suverane ale Georgiei pentru a ascuţi tăişul capacităţilor sale informatice", a afirmat şeful guvernului de la Londra, transmite Reuters.
Georgia vrea de ani de zile să se alăture UE şi NATO. Pe fondul acestor ambiţii, Georgia a avut un scurt război în 2008 cu Rusia, care a recunoscut apoi independenţa celor două teritorii separatiste georgiene, Abhazia şi Osetia de Sud.
Săptămâna trecută, liderii europeni au decis să acorde statutul de ţară candidată Ucrainei şi Republicii Moldova şi s-au declarat "gata să acorde statutul de candidată" Georgiei odată ce reforme importante vor fi realizate, informează agerpres.ro.


















