Slăbiciunea lui Emil Boc, primarul din Cluj Napoca. Unul dintre apropiații edilului, acuzat că ridică imobile într-o zonă periculoasă

Autor: Dragos Stefanescu

Publicat: 05-06-2024 14:08

Actualizat: 05-06-2024 14:15

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Mai sunt câteva zile până la alegeri, iar una dintre bătăliile cele mai aprige se anunță la Primăria Cluj-Napoca. Unul dintre apropiații primarului Emil Boc se află însă în centrul unui scandal de proporții. Acesta a primit autorizație de construcție într-o zonă care prezintă risc de inundații. 


Emil Boc este principalul candidat la alegerile din 9 iunie pentru funcția de primar al orașului Cluj-Napoca. Edilul va avea trei
contracandidați, și anume Sabin Sărmaș, Călin Cozma și Aurelian Cristea.

Un fost apropiat al primarului Emil Boc se află însă în centrul unei controverse legate de un teren pe care vrea să ridice mai multe case. Este vorba despre Ovidiu Moldovan, fostul cameraman al lui Emil Boc. De ceva timp, Moldovan s-a lansat în afaceri din domeniul imobiliarelor.


Firma lui Ovidiu Moldovan a primit de la Primăria Cluj-Napoca o autorizație de construire a unor case într-o zonă care, potrivit hărții de Hazard și Risc la inundații, este inundabilă. Pentru a mări suprafața de teren pe care poate construi, Moldovan a astupat un curs natural de apă prin care se deversau apele pluviale din zonă spre Pârâul Popii. În ciuda faptului că firma lui Moldovan a redus cursul de apă la un tub cu diametrul de aproximativ 80 de centimetri, Primăria Cluj-Napoca nu a luat nicio măsură împotriva acestuia.


(NU RATA: Banii pariați pe Emil Boc, la Cluj, nu îți aduc vreun câștig notabil. Ce cotă are actualul edil să obțină un nou mandat în reședința de județ)

Un apropiat al primarului Emil Boc construiește case într-o zonă inundabilă


Firma Vector Activ, care le aparține lui Moldovan Ovidiu Daniel și lui Borodi Liviu Calin, construiește patru duplexuri la intersecția străzilor Moricz Zsigmond cu strada Câmpului, în cartierul Mănăștur din Cluj Napoca. Locuitorii din această zonă au sesizat faptul că un curs de apă, prin care apele pluviale de pe versantul pădurii din apropiere se scurgeau atunci când ploua abundent, a fost astupat și înlocuit cu un tub cu diametrul de aproximativ 80 de centimetri.

În ciuda faptului că cei de la Gazeta de Cluj au cerut un răspuns din partea Primăriei conduse de Emil Boc pentru a putea vedea legalitatea lucrărilor firmei Vector Activ, răspunsul a fost unul cât se poate de ciudat.
„Pe planul topografic, vizat de către OCPI, nu apare prevăzut niciun curs de apă. În ceea ce privește colectarea apelor pluviale de pe parcelă, aceasta se face printr-un sistem de rigole și tuburi, care mai departe descarcă într-un bazin de retenție, îngropat în incinta proprietății. Aceasta se va folosi la udarea spațiilor verzi sau curățarea suprafețelor betonate”, se arată în răspunsul Primăriei din Cluj Napoca.

În anul 2022, Ministerul Mediului a realizat Hărțile de Hazard și de Risc la Inundații în care sunt prevăzute zonele inundabile din România. Aici sunt incluse toate cursurile râurilor din România și a zonelor predispuse la inundații. În Cluj-Napoca, zona aflată la intersecția străzilor Moricz Zsigmond cu strada Câmpului este inclusă în zonele de risc. Atunci când plouă, apele de pe versantul pădurii din capătul străzii se scurgeau printr-un canal natural până spre Pârâul Popii.

(VEZI ȘI: Cum este păcălit primarul Emil Boc de către propriii angajați. În loc să ajungă la cetățeni, ziarul municipalității este aruncat la gunoi)
Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri