Ministrul Transporturilor şi Infrastructurii, Sorin Grindeanu, a declarat despre absorbţia de fonduri europene, că ministerul său a reuşit să cheltuiască toti banii europeni.
Sorin Grindeanu le transmite colegilor din Guvern că dacă nu se grăbesc să cheltuite toate sumele, vor fi daţi înapoi banii la Bruxelles.
”Până la sfârşitul anului trebuie cheltuite toate sumele, fiindcă altfel vor fi daţi înapoi banii la Bruxelles. Ministerul Transporturilor a avut pe exerciţiul financiare 2014-2020, care are această regulă de n plus 3, adică până la finalul anului acesta de a accesa 4,5 miliarde, pe fonduri europene nerambursabile, i-am accesat pe toţi, am terminat aceste sume în aprilie.
”Am mai cerut şi am primit încă 10%, adică 450 de milioane de euro”
Am mai cerut şi am primit încă 10%, adică 450 de milioane de euro, îi terminăm şi pe aceşltia foarte repede, undeva în august, o să mai cerem, pentru că mai bine accesăm aceste sume decât să le trimitem înapoi la sfârşitul anului”, a afirmat Sorin Grindeanu. ”Le transmit exact ce am spus: nu cheltuie, o să cheltuim noi”, a mai spus Sorin Grindeanu, conform news.ro.


















