Soţii Nicolae şi Elena Ceauşescu s-au plimbat în lux pe Dunăre, dar acum nava lor se vinde la fier vechi. Şi nu cu orice preţ, ar fi cea mai scumpă epavă din ţară

Autor: Marius Pitaru

Publicat: 13-05-2025 18:43

Article thumbnail

Sursă foto: captură Digi24

O navă maritimă ce le-a aparţinut soţilor Nicolae şi Elena Ceauşescu este "aruncată" acum la fier vechi. Dar nu oricum, ci la licitaţie şi la un preţ mare.

Nava care se numeşte „Colegiu” a fost construită în anul 1967 în șantierul naval de la Galați și la vremea respectivă a fost una dintre cele mai moderne nave de pasageri de pe Dunăre. Putea lua la bord 25 de pasageri.

Citiţi şi: Perla cu trei plaje de lângă București pe care românii nu o vizitează foarte des. Una dintre cele mai cunoscute atracții ale regiunii este Lacul Valea Roșie

Soţii Ceauşescu s-au plimbat cu ea

La bordul acestui vaporaş au călătorit, pe Dunăre, Nicolae și Elena Ceaușescu. Acum, nava poate fi cumpărată la o licitație, iar prețul de pornire este de 18.000 de euro.

În ultimii doi ani nava nu a mai fost folosită, fiind foarte veche și cu un consum mare de combustibil, așa că Universitatea a scos-o la licitație ca fier vechi, cu prețul de pornire de 18.000 euro, însă nava poate fi reparată și restaurat de un pasionat de navigație, potrivit Digi24.

Locul acesteia a fost luat de cea mai mare și modernă navă de cercetare de pe apele interioare ale Uniunii Europene, nava Rexdan.

Citiţi şi: Păduri urbane într-un oraș al României. Proiectul ambițios care va reduce poluarea din această urbe prinde contur

Sandu Boc a cumpărat un alt vapor al lui Ceauşescu

Fostul fotbalist Sandu Boc (78 de ani) a cumpărat vaporul lui Nicolae Ceaușescu imediat după Revoluția din 1989 pentru că s-a asociat un cetățean din Cipru şi au făcut afaceri pe Dunăre.

„Când am dat anunț pentru marinari era coadă până în stradă. Sute de oameni. Sute, sute. Apoi am închiriat «Mărăști» și «Mărășești», vapoarele.

Am dat spagă un BMW ca să ne dea vapoarele. Erau cele mai bune. Și mai era și vaporul lui Ceaușescu, «Sovata». Nu se atingea nimeni de el. L-am cumpărat. Ziceam că fac naveta pe mare Constanța-Istanbul”, a povestit Sandu Boc, preluat de evz.ro.

Fostul internţaional a dezvăluit că vaporul avea nevoie de avizul Registrului Naval Român pentru a circula. Boc a mai adăugat că tot vaporul a fost reparat cu banii pe care i-a câștigat din afacere.

Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri