Președintele acestui stat a anunțat, vineri, mărirea de 34 de ori a salariu minim, fără a preciza data intrării în vigoare a acestei creșteri care se înscrie în programul său de relansare economică.
Șeful statului socialist a spus că salariul va fi 'indexat' la valoarea petro, criptomoneda venezueleană cu care guvernul intenționează să ocolească lipsa de lichidități și sancțiunile financiare ale Statelor Unite, scrie Agerpres.
Un petro este, potrivit președintelui Maduro, echivalent cu circa 60 de dolari, pe baza prețului barilului de petrol venezuelean.
„Am fixat salariul minim, pensiile şi baza salarială pe baza unui petro mediu, la 1.800 de bolivari (noua monedă este „bolivarul suveran”, care intră în vigoare luni, după o denominare de cinci zerouri)”, a declarat Nicolas Maduro într-o alocuţiune radio-televizată.
La cursul actualului bolivar, venitul minim va crește de la 5,2 milioane (mai puțin de un dolar la rata de schimb pe piața neagră, care domină economia) la 180 de milioane (circa 28 de dolari).
Ajustarea de 3.464% este cea de-a cincea din 2018.
Totuși, venitul minim nu este suficient pentru a cumpăra un kilogram de carne.
Salariul minim s-a prăbușit din cauza unei hiperinflații galopante care ar putea atinge în curând 1.000.000% în acest an, arată Fondul Monetar Internațional.
Maduro a mai promis a promis că guvernul său va aplica un program strict de „disciplină fiscală”. El a anunțat că statul își va asuma, timp de trei luni, diferite măriri aferente pentru toate „industriile mici și medii”, fără a preciza modalitățile.
„Trebuie să ne limităm la o disciplină fiscală prusacă şi să suprimăm definitiv emisia de monedă (…) spre profitul creării de monedă în producţia de petrol, aur şi turism”, a afirmat el.
Vezi și Toți abonații Orange trebuie să știe asta! Ce se schimbă de la 1 octombrie
Incredibil! Iată ce se întâmplă cu pensia de invaliditate
Proiect bombă pentru șoferi: Ce se întâmplă cu ITP-ul
Statul în care salariul minim va crește de 34 de ori! Marele anunț a fost făcut de președinte
Trending

09:14Actual
Unde a ajuns să locuiască Liviu Dragnea. Fostul șef al PSD nu mai are nicio casă pe numele său și a apelat la o soluție de compromis

14:47Actual
Anca Alexandrescu, limbaj grobian la adresa lui Nicușor Dan și a ambasadorului României la Washington. 'Cu ce credeți că va pleca clovnul?'

08:32Actual
Televiziunea care dispare din grila Digi RCS RDS. Postul TV a fost obligat de CNA să își schimbe numele de urgență

09:43Actual
Dușmanul lui Dorinel Umbrărescu, luat la ochi de DNA. A câștigat două licitații pentru Autostrada Unirii - A8

11:00Politica
Se rupe coaliția? Radu Miruță (USR) și Kelemen Hunor (UDMR) au ieșit la rampă: Nu semnez așa ceva!

10:45Actual
Lucian Mîndruță, fuguța după Nicușor Dan. Planurile influencerului au fost date peste cap de ninsoarea abundentă din București

15:59Entertainment
Meseriile soțului Elenei Udrea. Adrian Alexandrov activează într-un domeniu concurențial din România

17:09Actual
Pagubă mare produsă de Anca Alexandrescu la Realitatea Plus. Amenzi fără număr pentru postul de știri al lui Maricel Păcuraru

10:50Actual
Cresc taxele pentru studenții de la două universități de top. La anumite programe, vor plăti peste 10.000 de an

13:00Actual



