Un studiu ne arată cât de bune sun facilitățile culturale din Uniunea Europeana, iar pe această listă ce urmează a fi prezentată, se află și București.
Potrivit celui mai recent studiu făcut de Comisia Europeană în legătură cu gradul de satisfacţie al locuitorilor din capitalele Uniunii Europene privind facilităţile culturale în 2015, în jur de 20 de orașe importante au peste 75% din respondenți au spus că sunt mulțumiți de facilitățile culturale ce sunt disponibile, ca de exemplu: sălile de concerte, muzeele, teatrele şi bibliotecile, arată datele publicate miercuri de Oficiul European de Statistică (Eurostat).
Cele patru capitale ale Uniunii Europene care au avut cel mai bun procent pentru facilitățile culturale sunt: Viena (97%), Helsinki (94%), Praga şi Stockholm (ambele cu 90%). La polul opus, cu mai puţin de 60% dintre respondenţii mulţumiţi, sunt Lisabona (59%), Nicosia (58%) şi Valletta (34%).
În continuare avem pe listă și : Amsterdam, Talinn şi Reykjavik (toate cu 88%), Berlin, Luxemburg şi Riga (toate cu 87%), Dublin, Paris şi Zagreb (toate cu 85%), Vilnius şi Varşovia (ambele cu 84%), Bruxelles (83%), Budapesta şi Ljubljana (82%), Londra (77%), Bratislava (76%), Sofia şi Bucureşti (70%).
Vezi și
Unde lucrează Alina-Maria, fostă Binder, soția Principelui Nicolae al României
SURSE! Răsturnare de situație în privința cazului care a revoltat o țară întreagă! Ce venit lunar are, de fapt, veteranul pentru care s-a sesizat Avocatul Poporului
EXCLUSIV! Reacția Ecaterinei Andronescu cu privire la subiectul săptămânii: „Este convingerea mea fermă”
Studiu! București se află pe lista cu cele mai bune facilități culturale
Trending

06 febActual
Înalta Curte avertizează Guvernul asupra independenței justiției după scrisoarea transmisă Curții Constituționale

06 febActual
Nervoasa Olguța Vasilescu, replică tăioasă pentru ministrul Apărării. Primărița nu e de acord cu acuzațiile lui Radu Miruță: „Cred că și cu busola în mână s-ar pierde prin Craiova”

06 febExterne
Țara europeană unde au fugit toți giganții auto din Europa. Germania, Franța, SUA sau Japonia au pierdut supremația

06 febActual
Vin geruri și zăpezi în final de februarie 2026. Prognoza meteorologică nu este cea mai optimistă

06 febActual
Păcăleala lui Ilie Bolojan pentru 2027. Impozitele se vor mări și anul viitor, în ciuda promisiunilor guvernanților

06 febActual
Falimentul bate la ușile Capitalei. Ciprian Ciucu nu mai știe ce să facă pentru a salva orașul de la un colaps financiar

06 febActual
Brandul de haine ieftine invadează Capitala. Unde se deschide primul magazin în care bucureștenii se vor putea bucura de prețuri mici

06 febSocial
Ministrul Muncii anunță noi forme de sprijin pentru pensionari. Vor putea primi până la 1.000 de lei

06 febActual
Se strânge lațul în jurul lui Robert Negoiță. Plasat sub control judiciar, edilul nu mai poate nici să-și continue activitatea în fruntea Primăriei Sectorului 3

06 febActual
Sistemul e-SIGUR schimbă regulile pe șosele, iar șoferii vor deveni clienți constanți ai amenzilor
Articole Similare

06 febExterne
Decizia luată de Elon Musk înclină balanța în favoarea Ucrainei în războiul cu Rusia

06 febExterne
Derapaj în SUA: Trump șochează America cu un videoclip rasist la adresa soților Obama

06 febExterne
Țara europeană unde au fugit toți giganții auto din Europa. Germania, Franța, SUA sau Japonia au pierdut supremația

05 febExterne
Donald Trump îl susține pe Viktor Orbán înaintea alegerilor din Ungaria. Miza scrutinului din aprilie și semnalele de vulnerabilitate ale regimului de la Budapesta

05 febExterne



