Șansele ca războiul din Ucraina să se încheie curând sunt foarte mici, astfel că Europa va sta în continuare pe un butoi cu pulbere. Temerile țărilor europene față de declanșarea unui nou conflict sunt to mai accentuate. Totodată, statele care nu sunt membre UE au motive în plus de îngrijorare.
(CITEȘTE ȘI: Încă șase ani de teroare pentru întreaga lume! Vladimir Putin câștigă un nou mandat de președinte cu 87% din voturi!)
Georgia se teme de un eventual atac al Rusiei
Recent, Nikoloz Samkharadze, președintele Comisiei de Relații Externe a Parlamentului din Georgia a oferit un amplu interviu celor de la Adevărul.ro. Printre subiectele abordate, acesta nu a evitat să atragă atenția asupra dinamicii de securitate în regiunea extinsă a Mării Negre.
Samkharadze a subliniat că preocuparea Rusiei este aceea de a-și extinde zona de influență asupra teritoriilor și regiunilor din vecinătate. În plus, acesta a admis faptul că țara sa se teme că în cazul în care Rusia va câștiga războiul cu Ucraina, următoarea țintă ar putea fi chiar Georgia.
„Într-adevăr, suntem foarte îngijorați de evoluția conflictului în Ucraina. Dacă Rusia reușeste să câștige războiul, ne temem că Georgia va fi următoarea țintă în contextul strategiei sale de restaurare a sferei de influență în întregul spațiu fost sovietic. Vorbim de un spațiu în cadrul căruia Georgia joacă un rol important dat de poziția sa strategică centrală în Caucaz, făcând joncțiunea dintre Caucazul de Sud și Caucazul de Nord. De asemenea, Georgia este foarte importantă și pentru că este o poartă de legătura cu țările din Asia Centrală, țări fără ieșire la mare – cu excepția Rusiei – a căror singură legătură cu Europa este prin intermediul Georgiei. De aceea, luând în considerare toate aceste atuuri strategice ale Georgiei, ne temem că Rusia, dacă ar câștiga războiul cu Ucraina, se va îndrepta către noi” a declarat Samkharadze.
Intrarea în UE este principalul obiectiv al Georgiei
Nikoloz Samkharadze a vorbit și despre procesul de aderare a țării sale la Uniunea Europeană. Acesta a reamintit faptul că Georgiei i-a fost acordat statutul de țară candidată la UE în decembrie 2023. Condiția principală este de a finaliza pe parcursul anului 2024 etapele relevante sau a cei nouă pași, așa cum se prevede în recomandarea emisă de Comisia Europeană. După îndeplinirea acestor condiții, Georgia va putea trece la următoarea etapă și anume deschiderea negocierilor de aderare.
Samkharadze a explicat că țara sa speră că până la finalul anului, Consiliul European va decide deschiderea negocierilor de aderare. El crede că ar dura aproximativ 5-6 ani ca Georgia să implementeze toate reformele necesare integrării, să își armonizeze complet legislația și să îndeplinească toate standardele și criteriile privind obținerea calității de membru al UE. În concluzie, în accepțiunea lui Samkharadze, termenul realist pentru aderarea Georgiei la UE ar fi anul 2030.
(NU RATA: Prima declarație a lui Mircea Geoană, după ce Klaus Iohannis a anunțat că vrea să fie în conducerea NATO)

















