Tărăboi la Lidl după ce românii au descoperit neregula. Produsul pentru copii are probleme și trebuie retras de urgență de la raft

Autor: Andreea Vlad

Publicat: 11-12-2024 13:16

Actualizat: 11-12-2024 16:10

Article thumbnail

Sursă foto: zf.ro

Retailerul german Lidl este în centrul unei controverse, în urma unei alerte alimentare legate de neconformitatea produselor sale. Astfel, un produs foarte popular destinat copiilor are probleme și trebuie retras de urgență de la vânzare.

Alertă în toate magazinele Lidl. Un produs din ciocolată, din gama specială de Sărbători și adresat copiilor, trebuie retras de la vânzare.

Calendarele din ciocolată au un gust ”nespecific”

Toate loturile de calendare de Crăciun din ciocolată livrate în magazinele Lidl din România de un producător din portofoliul companiei au fost retrase de la vânzare. Motivul invocat de Autoritatea Naţională Sanitar-Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA) este gustul ”nespecific”. Clienţii pot returna produsul, urmând a primi contravaloarea acestuia.

Lidl

”Millano sp. z o.o. S.K.A. regretă să vă informeze că, din cauza unei modificări senzoriale – gust nespecific, care nu reflectă calitatea şi savoarea standard a produsului, toate loturile de calendare de Crăciun livrate în magazinele Lidl România, după cum sunt prezentate în imaginile de mai sus, sunt rechemate de la consumator”, se arată în informarea publicată pe site-ul Autorităţii Naţionale Sanitar-Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA).

Clienții vor primi contravaloarea produsului, chiar şi fără bon fiscal

Produsul respectiv a fost retras imediat de la vânzare. Clienţii care l-au achiziționat îl pot returna în toate magazinele din rețeaua națională Lidl. Oficialii companiei au anunțat că toți cumpărătorii acestui produs vor primi contravaloarea produsului, chiar şi fără prezentarea bonului fiscal.

Retragerea se referă exclusiv la produsul ”Calendar de Crăciun” cu cod EAN 5900847005785, furnizat de producătorul Millano sp. z o.o. S.K.A. De menționat că alte produse ale producătorului Millano sp. z o.o. S.K.A. prezente în rețelele Lidl Romania nu sunt afectate de această decizie.

CITEȘTE ȘI: Hoția de la Lidl care i-a șocat pe clienții și pe angajații supermarketului. Unul dintre vizitatorii magazinelor dezvoltase o adevărată obsesie pentru acest produs

Lidl este campioana amenzilor în anul 2023

De menționat, în acest context, că Lidl a luat cele mai multe amenzi în anul 2023, iar Kaufland a avut cele mai multe produse neconforme.

Pe parcursul anului 2023, marile lanţuri de magazine au fost amendate de Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC) cu 89 milioane de lei. Totuși, încasările au fost la mai puţin de jumătate din această sumă, respectiv 34,67 milioane de lei, potrivit datelor prezentate de fostul preşedinte al instituției la acel moment, Horia Constantinescu.

Astfel, retailerul Lidl a fost amendat cu cele mai mari sume, respectiv 24,9 milioane de lei, fiind urmat de Profi cu 17,9 milioane de lei, Penny – 13,4 milioane de lei, Kaufland – 11,2 milioane de lei, Mega Image – 9,8 milioane de lei, Carrefour – 7,1 milioane de lei, Auchan – 3,2 milioane de lei, Metro – 935.000 de lei, respectiv Selgros, retailer amendat anul trecut cu 572.000 de lei.

CITEȘTE ȘI: Ţeapa de la Lidl de care puţini români sunt conştienţi. Aşa plăteşti mai mult fără să realizezi

 

 

 

 

Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri