România face un pas important spre un viitor verde și sustenabil, prin lansarea oficială a Ro-HydroHub, primul hub național dedicat tehnologiilor bazate pe hidrogen.
Proiectul a fost prezentat de Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene și beneficiază de o finanțare de aproape 140 de milioane de euro din fonduri europene, prin Programul Creștere Inteligentă, Digitalizare și Instrumente Financiare (PoCIDIF).
Ce face Ro-HydroHub și de ce este important
Scopul acestui hub este să transforme România într-un punct de referință pentru cercetare, producție și dezvoltare în domeniul hidrogenului, o resursă considerată esențială pentru tranziția energetică a Europei.
Ro-HydroHub va funcționa ca un centru unde vor fi dezvoltate tehnologii pentru producerea, stocarea și utilizarea hidrogenului. Proiectul va reuni cercetători, profesori, studenți și companii private, toate având același obiectiv: să creeze soluții concrete pentru un viitor bazat pe energie curată.
Printre tehnologiile vizate se numără pilele de combustibil, electrolizoarele și sistemele de producție din surse regenerabile.
Proiectul este coordonat de Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Tehnologii Criogenice și Izotopice (ICSI) din Râmnicu Vâlcea și se bucură de sprijinul unor instituții de învățământ importante precum Universitatea Politehnica București și Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca. De asemenea, nouă parteneri din sectorul privat vor contribui la transformarea acestui proiect într-un pilon de inovare și dezvoltare industrială.
Un pas real către o economie verde
Ro-HydroHub nu este doar un proiect tehnologic, ci o viziune pe termen lung: să pregătească România pentru economia viitorului. O componentă esențială o reprezintă formarea unei noi generații de specialiști în energie verde, prin programe masterale și doctorale.
Ministrul Marcel Boloș a vorbit despre importanța acestui moment.
„Astăzi nu doar lansăm un proiect, ci punem bazele unui nou model economic pentru România – unul bazat pe inovare, sustenabilitate și excelență tehnologică.” a spus acesta.



















