Tezaur 2026. Titlurile de stat pot fi cumpărate din 6 aprilie

Autor: Neacșu Elena

Publicat: 06-04-2026 17:00

Article thumbnail

Sursă foto: economedia.ro

Titlurile de stat vin cu maturități de 1, 3 și 5 ani și dobânzi anuale de 6,50%, 7,00% și, respectiv, 7,50%. Cine vrea să investească trebuie să știe că veniturile obținute astfel nu sunt impozabile. Au valoare nominală de 1 leu și sunt emise în formă dematerializată.

titlu de stat tezaur

Cum se achiziționează veniturile de stat, direct online

De luni până pe data de 7 mai 2026, titlurile de stat pot fi luate și online, dar doar de persoanele fizice înregistrate în SPV pentru titluri lansate prin intermediul unităților Trezoreriei Statului.

Operațiunile care pot fi realizate online sunt: deschidere cont de subscriere pe numele investitorului la o unitate a Trezoreriei Statului selectată, subscriere titluri de stat TEZAUR, virament al sumelor din contul de subscriere al investitorului către un cont bancar. Pentru mai multe detalii cu privire la subscrierile online accesați Ghid Tezaur online și Tezaur online.

Tezaur și fizic

Cine nu se descurcă sau nu vrea să opteze pentru varianta online, are și aceste opțiuni:

  • Între 6 aprilie 2026 – 8 mai 2026 de la sediul unităților Trezoreriei Statului;

  • Între 6 aprilie 2026 – 7 mai 2026 în mediul urban și 6 aprilie 2026 – 6 mai 2026 în mediul rural, prin subunitățile poștale ale C.N. Poșta Română S.A.

Veniturile obținute sunt neimpozabile

Veniturile obținute din investirea în titluri de stat lansate de Ministerul Finanțelor sunt neimpozabile. Dobânda este anuală și se plătește la datele de plată prevăzute în prospectul de emisiune.

De precizat și că titlurile de stat emise în cadrul Programului Tezaur sunt transferabile și se pot răscumpăra în avans. Bonus: un investitor are libertatea de a efectua una sau mai multe subscrieri în cadrul unei emisiuni. Investitorii au posibilitatea anulării subscrierilor deja efectuate doar în perioada de subscriere, prin depunerea unei cereri.

Titlurile Tezaur, folosite de stat pentru reducerea deficitului bugetar

Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, a transmis că fondurile obținute în calitate de emitent, ca urmare a emisiunii de titluri de stat, vor fi utilizate pentru finanțarea deficitului bugetar și refinanțarea datoriei publice.

Prima ediție a fost în 2025. Din moment ce Tezaur a avut un real succes, cu mii de doritori, autoritățile au decis să vină cu noi ediții.

CITEȘTE ȘI: Jobul pe care îl au peste 50.000 de români va dispărea. Inteligența artificială va înlocui lucrătorii din call center

Ghid pentru investiție

Ministerul Finanțelor a lansat un ghid pentru transferul sumelor din contul de subscriere Tezaur înapoi în contul bancar personal. Procesul se realizează prin completarea documentului Ordin de plată multiplu electronic (OPME), urmând pașii de mai jos:

  1. Descărcați formularul de pe site-ul Ministerului Finanțelor, secțiunea Tezaur Online, și deschideți-l exclusiv cu Adobe Acrobat Reader.

  2. Completați câmpurile cu datele de identificare (CNP) și IBAN-ul contului bancar în care doriți să primiți banii.

  3. Calculați suma finală: Din suma totală de transferat, deduceți comisionul aferent transferului: 0,51 lei pentru transferuri de până la 50.000 lei sau 6 lei pentru sume mai mari.

  4. Validați și salvați documentul PDF inteligent.

  5. Încărcați formularul în contul dumneavoastră SPV, utilizând butonul „Depunere formulare” de pe același site.

  6. După încărcarea cu succes a documentului, transferul sumelor se va procesa în cel mai scurt timp posibil.

CITEȘTE ȘI: Călin Georgescu poate pleca liniștit din România. A venit decizia Tribunalului București

Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri