Turiștii care ajung în acest oraș vor primi recompense importante. Care sunt condițiile ce trebuie îndeplinite pentru a beneficia de aceste privilegii

Autor: Dragos Stefanescu

Publicat: 09-07-2024 21:24

Actualizat: 09-07-2024 21:29

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

În perioada 15 iulie - 11 august 2024, autoritățile din orașul danez Copenhaga vor demara un program experimental prin care vor să încurajeze turiștii străini să se implice în activități ecologice. Toți cei care vor face asta vor fi recompensați cu mâncare, experiențe culturale și excursii gratuite.


În
orașul Copenhaga, în următoarea perioadă se va desfășura programul experimental CopenPay, care presupune „transformarea acțiunilor ecologice în monedă pentru experiențe culturale”. Mai exact, autoritățile daneze vor în acest fel să încurajeze turiștii străini să se implice în acțiuni ecologice, cum ar fi strângerea gunoiului sau călătoria cu transportul public. Acești vizitatori vor fi recompensați cu mâncare, experiențe culturale și excursii gratuite.

Cum vor fi recompensați turiștii care se implică în acțiuni ecologice


Astfel, turiștii care duc deșeuri de plastic la Galeria Națională a Danemarcei vor avea acces la un atelier unde le pot transforma într-o operă de artă. Vizitatorii străini care folosesc bicicleta sau transportul în comun la faimoasa centrală termică a orașului vor putea schia gratuit pe o pârtie artificială amenajată pe acoperișul clădirii.
„CopenPay recompensează diverse acțiuni. De exemplu, mersul pe bicicletă, participarea la eforturile de curățenie sau voluntariatul la fermele urbane cu acces la o varietate de experiențe îmbogățitoare și minuni cotidiene din Copenhaga. Printre acestea se numără tururi ghidate gratuite ale muzeelor, închirieri gratuite de caiace și chiar un prânz vegetarian gratuit preparat din culturi locale", se arată în anunțul Wonderful Copenhagen.

Copenhaga este un loc minunat pentru a merge pe bicicletă, aici fiind amenajați nu mai puțin de 382 de kilometri de piste pentru biciclete. Potrivit consiliului de turism, 62% dintre cetățenii orașului folosesc bicicleta.
„Cu CopenPay, le permitem oamenilor să experimenteze mai mult din ceea ce oferă Copenhaga. În același timp, punem o povară mai mică pe planeta noastră. Este vorba despre crearea de experiențe semnificative și memorabile care sunt plăcute și responsabile față de mediu”, a declarat a Mikkel Aarø Hansen, CEO al Wonderful Copenhagen.

(NU RATA: Vacanța s-a transformat într-un coșmar. Pățania unor români aflați în vacanță în Turcia. Au fost nevoiți să plătească mii de lei pe loc)

Scopul proiectului inedit din Copenhaga


În cadrul proiectului este disponibilă online o hartă cu peste 20 de localuri participante. Dacă se dovedește a fi de succes, proiectul pilot ar putea fi implementat pe tot parcursul anului.

Programul este lansat într-un moment în care îngrijorarea cu privire la impactul social și de mediu al turismului este într-o creștere evidentă. Turismul excesiv a provocat recent proteste în Barcelona, Insulele Canare și Mallorca.
„Trebuie să transformăm turismul dintr-o povară pentru mediu într-o forță de schimbare pozitivă. Iar un pas important în această transformare este să schimbăm modul în care ne deplasăm pe destinație, ce consumăm și cum interacționăm cu localnicii”, a declarat Hansen în comunicatul de presă al Wonderful Copenhagen.

(VEZI ȘI: Santorini de România, locul în care uiţi de Grecia. Turiştii abia acum află de acest paradis, e la nici 3 ore de Bucureşti)
Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri