Deputatul Gabriel Zetea, vicepreședinte PSD, a afirmat că în România ar trebui introdusă impozitarea progresivă, așa cum e în toată lumea civilizată.
Gabriel Zetea a mai spus că PSD a propus impozitarea suplimentară a profitorilor speculative ale companiilor. Întrebat de ce măsurile înaintate de PSD nu sunt puse în aplicare, Zetea a răspuns: „În Guvern nu e democrație, e dictatură”.
Zetea: În Guvern nu e democrație, e dictatură
Deputatul PSD a afirmat că „profiturile excepționale obținute de companii, profiturile speculative trebuie să fie ipozitate mai mult” și PSD propune de mult acest lucru, dar „partenerii de la PNL nu vor”.
La remarca moderatoarei că, totuși, PSD e la guvenare de atâta vreme, Zetea a răspuns: „Să știți că în Guvern nu e democrație, e dictatură. Dacă vrea prim-ministrul să se întâmple un anumit lucru se întâmplă, dacă nu, poate să propună ministrul de 7 ori”.
Ce a spus Zetea despre impozitarea progresivă
„Impozitarea progresivă înseamnă o schimbare de filosofie a întregului sistem fiscal din România. Cei care câștigă zeci de mii de lei pe lună vor plăti un impozit mai mare, care vine concomitent cu deduceri fisale pentru foarte multe familii care câștigă venituri medii în România, pentru cei cu venituri foarte mici.
80% dintre români își doresc impozitare progresivă în România.
În toată Europa civilizată, în SUA e impozitare progresivă. Toate statele democratice ale lumii au ales acest sistem de impozitare. Noi de ce rămânem în trecut?”, a mai spus Gabriel Zetea, conform b1tv.ro.


















