Un nou împrumut de la bănci! Ministerul Finanțelor Publice a atras încă 5 milioane de lei

Autor: Nicu Pătrașcu

Publicat: 06-05-2022 14:15

Actualizat: 06-05-2022 14:10

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Potrivit datelor publicate de Banca Națională a României, Ministerul Finanţelor a atras, vineri, încă 5 de milioane de lei de la bănci, suplimentar față de licitaţia de joi, când a împrumutat 242,2 milioane de lei, transmite AGERPRES


 


 


Valoarea nominală a emisiunii suplimentare a fost de 45 de milioane de lei, ofertele transmise de bănci însumând 5 milioane de lei.


Ministerul Finanţelor (MF) a planificat, în luna mai 2022, împrumuturi de la băncile comerciale de 2,4 miliarde de lei, din care 200 de milioane de lei printr-o emisiune de certificate de trezorerie cu discount şi 2,2 miliarde de lei prin opt emisiuni de obligaţiuni de stat.

La acestea se poate adăuga suma de 330 milioane de lei prin sesiuni suplimentare de oferte necompetitive, aferente licitaţiilor de obligaţiuni.

Suma totală, de 2,73 miliarde de lei, este cu 675 milioane lei sub cea de 3,405 miliarde de lei programată în luna aprilie şi va fi destinată refinanţării datoriei publice şi finanţării deficitului bugetului de stat, conform agerpres.ro
Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri