Cei bătuți de polițiști și jandarmri sunt din Brașov. Unul dintre aceștia, Liviu Grigoraș, în vârstă de 54 de ani, a afirmat, pentru Focuspress.ro, că a venit la mare, în vacanță, alături de familie și prieteni, în total fiind 9 persoane.
El spune că lucrurile nu s-au petrecut așa cum au relatat alți martori. Oamenii au precizat că au fost agresați și în Secția de Poliție, nu numai pe plajă, motiv pentru care vor depune plângere penală.
„Unul dintre nepoței avea o înghețată și, știți cum sunt copiii, din greșeală, a intrat într-un boschetar. Acesta a început să înjure copilul, tatăl copilului s-a băgat și i-a zis să-l lase în pace”
„Suntem din Brașov. Am venit la mare, la Costinești, în vacanță. Ieri, când s-a întâmplat totul, era a doua zi a noastră pe litoral. Sunt cu soția, cu doi nepoței, de 5 și 8 ani, cu familia, dar și cu prieteni. În total, suntem 9 persoane. Ieri (n.r. - marți, 15 august), unul dintre nepoței avea o înghețată și, știți cum sunt copiii, din greșeală, a intrat într-un boschetar. Acesta a început să înjure copilul, tatăl copilului s-a băgat și i-a zis să-l lase în pace.
Atunci au mai intervenit alți doi tineri pentru acel boschetar și de aici s-a iscat un conflict. S-au împins, din astea. Dar s-a terminat repede. Am plecat, eram pe plajă, dar s-a sunat la Poliție, Jandarmerie. Și, când mergeam pe plajă, am auzit doar atât: ei sunt!
Atunci au venit jandarmii, polițiștii, au început să trântească pe nisip pe cei cu care eram. Ne-au agresat. Pe mine m-au lovit cu pumnii și cu picioarele. Mi-au dat cu spray paralizant în gură. Se vede pe filmare cum întreabă soția mea ce au și îi cere jandarmului să se legitimeze”, a declarat, pentru Focus Press, Liviu Grigoraș, una dintre persoanele implicate.
„I-au agresat și în Secția de Poliție. Am fost la spital. Azi noapte, la ora 1.30, am plecat de la Spitalul Județean. Azi mergem la Medicina Legală, iar apoi vom depune plângere penală. Este a cincia oară când venim la Costinești, dar așa ceva nu credeam că se va întâmpla. După ce că am fost agresați, am fost duși la Secție cu cătușele la mâini, ca cei mai mari infractori”, a mai spus, pentru Focus Press, Liviu Grigoraș.
Și bătuți, și reținuți de Poliție! Scandalagiii din Costinești au petrecut noaptea după gratii
Scandalagiii din Costinești au petrecut noaptea după gratii, ei fiind reținuți pentru 24 de ore, miercuri.
Mai exact, patru bărbați au fost reținuți ieri, aceștia sunt cercetați pentru comiterea infracțiunilor de lovire sau alte violențe și tulburarea ordinii și liniștii publice.
Astăzi cei patru vor fi prezentați Parchetului de pe lângă Judecătoria Mangalia și ar putea fi arestați preventiv.
Ce a anunțat Poliția Română:
„Ca urmare a semnalării din data de 15 august a.c., cu privire la doi bărbați, care ar fi fost agresați fizic de mai multe persoane, în stațiunea Costinești, vă informăm următoarele:
La data de 16 august a.c., polițiștii din Costinești au reținut, pentru 24 de ore, 4 bărbați, sub aspectul comiterii infracțiunilor de lovirea sau alte violențe și tulburarea ordinii și liniștii publice.
Persoanele în cauză urmează a fi introduse în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al Inspectoratului de Poliție Județean Constanța.
La data de 17 august a.c., vor fi prezentate Parchetului de pe lângă Judecătoria Mangalia, cu propuneri legale”.
Cine e jandarmul care i-a rupt în bătaie pe bătăușii de pe plajă – Cartea sa de vizită
Jandarmul care a intervenit în forță la Costinești are un CV demn de invidiat. Acesta a luptat în cadrul Legiunii Străine.
Mai mult, el este rugbist la un club din Mangalia. Surse din Ministerul Afacerilor Interne (MAI) au dezvăluit, pentru Gândul, că jandarmul care apare în imagini în timp ce se luptă cu agresorii furioși este fost soldat în cadrul Legiunii Străine. Sursele citate au afirmat că bărbatul este originar chiar din Costinești și este fost rugbist la un club din Mangalia.
După aproximativ zece ani petrecuți în Legiunea Străină, acesta a revenit în țară și a intrat în rândurile Jandarmeriei Române, informează Gândul.
















