Un fost profesor universitar, acuzat, în 2024, de peste 25 de foste studente de-ale sale de abuz și de hărțuire sexuală, a lansat cuvinte grele în direcția președintelui României, Nicușor Dan. Este vorba despre Horea Bădău, ex-lector universitar doctor la Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării (FJSC).
Concret, acesta a susținut că șeful statului nu și-ar fi finalizat studiile de licență în România și că masterul urmat în Franța ar fi fost făcut fără îndeplinirea condițiilor legale.
„Am descoperit lucruri groaznice în CV. În primul rând, nu are licență. Nicușor Dan nu are licență. Am această confirmare din partea Universității din București. El a plecat de la Facultatea de Matematică după trei ani de studii, în loc să facă patru ani de studii, trebuia să mai stea un an ca să termine facultatea. A plecat direct la master în Franța, anul V, fără să aibă anul IV obligatoriu. El spune că a fost admis pe baza cărților citite în România... Ceea ce este hilar”, a transmis Bădău, care a spus și că la revenirea în țara natală documentul prin care masterul ar fi fost echivalat cu licența ar fi fost emis de Ministerul Educației, și nu de Centrul Național de Echivalare a Diplomelor.
În acest context, parlamentarul USR Corina Atanasiu a făcut scut în jurul lui Nicușor Dan. Totuși, trebuie menționat că limbajul utilizat pe rețelele sociale nu-i face cinste. „Deci ultima memă este cu un pulifrici, fost lector la Universitatea din București, zis profesor universitar, care a «descoperit» că a făcut ND master «ilegal» la Sorbonne”, a notat Atanasiu pe pagina personală de Facebook.
Nicușor Dan, apărat de Corina Atanasiu
În continuare, aceasta l-a atacat în termeni duri pe Horea Bădău: „Știți chestia aia cu dorința unor laureați Nobel în fizică de a participa la acceleratorul de la Măgurele dar nu au fost primiți că Ministerul ne-Educației din România nu le-a echivalat diploma de bac? E reală. Atât de proști instituțional suntem. Și acum s-a trezit ipochimentul ăsta să se ia la trântă cu diplomele”.
Corina Atanasiu a expus un episod prin care a trecut o prietenă de-a ei, neratând ocazia de a-l face praf pe Bădău: „Haideți să vă spun o poveste adevărată. Am o prietenă bună, la modul de când eram adolescente. Și pleacă fata din Focșani, orașul nostru de baștină, la facultate, la chimie în București și prin anul 2 sau 3 pleacă cu bursă de la statul român, în Germania. Termină facultate, face master, doctorat și postdoc în Germania la niște facultăți șmechere, prestează cercetare aplicată în automotive unde dacă nu cercetezi cu rezultate, nu vezi banii și la un moment dat, pe la aproape 50 de ani, dă să se întoarcă în România. Ei, bineeeee, statul român, în nețărmurita lui inteligență, nu-i recunoștea facultatea, nene, că nu făcuse fix aceleași cursuri de studiat sarea ca în România. Și s-a lăsat păgubașă, i-a trecut de România. Cam aici suntem. PS. xxxfriciul @Horea Bădău e acuzat că a abuzat studente la Universitatea din București”.
Horea Bădău, distrus în spațiul online
„LE Horea Bădău nu e profesor universitar, e lector, și nu mai predă de ani la Universitatea din București care l-a și suspendat odată cu acuzațiile de abuzuri sexuale. Prădătorul și-a dat însă demisia. Preiau mai jos un comentariu primit în privat:
«Acel individ (1) nu a fost profesor, ci lector, (2) nu a mai predat la Universitatea din București de foarte mulți ani, fiind în concediu fără plată, (3) în ianuarie 2024 a scris presa că ar fi hărțuit studente în urmă cu mulți ani, ca urmare i s-a suspendat concediul ca să poată fi anchetat de Comisia de Etică, dar și-a dat demisia; (4) între noi: este un om cu probleme, a dat universitatea în judecată, a strâns semnături ca să candideze la Primăria Capitalei. A luat-o razna de câțiva ani, nu e corect să punem anatema pe Universitatea din București, nu e vina universității că a luat-o razna și nici nu a avut universitatea ce să facă cu el în concediu fără plată (ceea ce înseamnă contract de angajare suspendat)»”, s-a mai arătat în postarea Corinei Atanasiu














