sursa foto:  gov.ro

Veniturile Cabinetului Cîțu. Episodul 1. Cât câștigă ministrul Nicolae Ciucă

De astăzi, Bugetul.ro începe un serial în care o să vă prezinte veniturile tuturor celor 21 de membri ai Guvernului Cîțu. În primul articol o să vorbim despre ministrul Apărării Naționale, generalul (r) Nicolae Ionel Ciucă.

Militar de carieră, fost comandant, în 2003, al batalionului românesc participant la misiunea Enduring Freedom, Afganistan, și fost comandant al batalionului infanterie participant la misiunea din Irak, în 2004, Nicolae Ciucă are și o pensie pe măsură.

Potrivit ultimei declarații de avere, verificate de Bugetul.ro, ministrul Ciucă are o pensie de 17.990 de lei/lună. 

De asemenea, ca șef al MApN, Nicolae Ciucă a încasat, în 2020, 168.613 lei – adică 14.051 de lei pe lună.

Vezi și EXCLUSIV ‘Execuția’ făcută după anchetele Bugetul.ro: Șeful unei instituții de forță a reacționat imediat!

CV-ul impresionant al lui Nicolae Ciucă

Experiență profesională 

8 decembrie – 23 decembrie 2020 – prim-ministru interimar și ministru al apărării naționale; 21 decembrie 2020 – prezent – senator al României; 

4 noiembrie 2019 – prezent – ministrul apărării naționale; 

1 ianuarie 2015 – 28 octombrie 2019 – șef al Statului Major General; 

octombrie 2014 – 1 ianuarie 2015 – locțiitor al șefului Statului Major General; ianuarie 2014 – octombrie 2014 șef al Statului Major al Forțelor Terestre; 

ianuarie 2011 – ianuarie 2014 – comandant Divizia 2 Infanterie „Getica”, Buzău; februarie 2009 – ianuarie 2011 – comandant al Brigăzii 282 Infanterie Mecanizată „Unirea  Principatelor”, Focșani; 

martie 2007 – februarie 2009 – locțiitor al comandantului Brigăzii 282 Infanterie Mecanizată  „Unirea Principatelor”, Focșani; 

octombrie 2006 – martie 2007, împuternicit șef de stat major, Brigada 2 Infanterie „Rovine”,  Craiova; 

octombrie 2004 – octombrie 2006 – șef operații, Brigada 2 Infanterie „Rovine”, Craiova; ianuarie 2004 – iulie 2004 – comandant al batalionului infanterie participant la misiunea din Irak;  2003 – conducător/director al exercițiului OCE/EXDIR, în cadrul misiunii ISAF; iunie 2002 – ianuarie 2003 – comandant al batalionului românesc participant la misiunea Enduring  Freedom, Afganistan;

2001 – comandant al Batalionului 26 Infanterie – rezervă strategică SACEUR, participă la  exercițiul multinațional „Dynamic Response”, Bosnia și Herțegovina; 

februarie 2001 – octombrie 2004 – comandant al Batalionului 26 Infanterie „Neagoe Basarab”,  Craiova; 

2000 – șef de stat major al Batalionului 26 Infanterie – rezervă strategică SACEUR; 2000 – comandant al Componentei Terestre la Exercițiul multinațional „Blue Danube 2000”; noiembrie 1998 – februarie 2001 – șef de stat major al Batalionului 26 Infanterie „Neagoe  Basarab”, Craiova; 

mai 1997 – noiembrie 1998 – ofițer de stat major în Biroul operații și pregătire pentru luptă,  Brigada 2 Mecanizată „Rovine”, Craiova; 

mai 1996 – mai 1997 – ofițer de stat major în cadrul misiunii UNAVEM III, Angola; iulie 1995 – mai 1996 – ofițer de stat major în Biroul operații și pregătire pentru luptă, Brigada 2  Mecanizată „Rovine”, Craiova; 

septembrie 1992 – octombrie 1993 – ofițer de stat major în Biroul operații, Batalionul 121  Cercetare, Craiova; 

martie 1989 – septembrie 1992 – comandant de pluton cercetare și instrucție la Batalionul 121  Cercetare, Craiova; 

august 1988 – martie 1989 – comandant de pluton lansare la Regimentul 26 Mecanizat „Rovine”,  Craiova. 

Distincții și decorații: 

Ordinul „Virtutea Militară” în grad de Cavaler; 

Ordinul „Virtutea Militară” în grad de Ofițer; 

Ordinul Național „Steaua României” în grad de Cavaler; 

Ordinul Național „Pentru Merit” în grad de Ofițer; 

Ordinul Național „Pentru Merit” în grad de Cavaler; 

Ordinul Național „Pentru Merit” în grad de Comandor; 

Ordinul Național de Merit al Republicii Franceze, în grad de Comandor; 

Legiunea de Merit a Statelor Unite ale Americii, în grad de ofițer; 

Emblema Onoarea Armatei României; 

Emblema de Onoare a Statului Major General; 

Emblema de Onoare a Forțelor Terestre; 

Emblema de Onoare a Forțelor Aeriene; 

Emblema de Onoare a Forțelor Navale; 

Emblema de Onoare a Informațiilor Militare; 

Emblema de Onoare a Comunicațiilor și Informaticii; 

Emblema de Onoare a Logisticii; 

Emblema de Onoare a Medicinei Militare; 

Semnul onorific „În Serviciul Patriei” pentru 15, 20 și 25 de ani de activitate; Emblema de merit „În Serviciul Armatei României” cls. a III-a; 

Emblema de merit „În Slujba Păcii” cls. a III-a; 

Emblema de merit „Știința Militară” cls. a I-a; 

Titlul onorific de „Militar Veteran” pentru militari; 

Medalia Națiunilor Unite; 

Medalia pentru Merit, SUA; 

Medalia de Onoare a Forțelor pentru Operații Speciale ale Statelor Unite ale Americii. 

 

SHARE

COMENTEAZĂ

articole similare