Nouă companii au primit astăzi ajutoare de stat de 1,38 miliarde de lei, şapte dintre acestea având exclusiv capital românesc. Acordurile de finanţare au fost semnate în prezenţa premierului Viorica Dăncilă şi a ministrului de Finanţe, Eugen Teodorovici.
Premierul Viorica Dăncilă şi ministrul Finanţelor Eugen Teodorovici au participat luni la ceremonia de semnare a unor acorduri de finanţare acordate în baza schemei de ajutor de stat 807/2014 pentru stimularea investiţiilor cu impact major in economie.
Şapte din cele nouă companii selectate au capital românesc, valoarea totală a ajutorului de stat solicitat ajungând la aproximativ 1,38 miliarde lei.
„Aceste proiecte de investiţii vor aduce plus valoare economiei prin efectul de multiplicare”, a declarat prim-ministrul Viorica Dancilă. Prim-ministrul a mai precizat că investiţiile selectate au un potenţial impact major în economie şi că, potrivit estimărilor Guvernului, beneficiile sociale ale programului sunt crearea unui număr de 2.000 de locuri de muncă în domenii cu forţa de muca înalt-calificată, notează Adevărul.
Potrivit informaţiilor oferite de Ministerul Finanţelor Publice (MFP), acest tip de ajutor de stat se acordă întreprinderilor care la data înregistrării cererii de acord pentru finanţare nu au beneficiat de alte ajutoare de stat regionale pentru costuri eligibile de natura costurilor salariale în cadrul aceluiaşi proiect unic de investiţii.
Pentru lista cu firmele care beneficiază de ajutor de la stat, intră aici.
Citește și:
Vești uriașe! Cine ar putea beneficia de al 13-lea salariu în luna decembrie – Milioane de angajați sunt vizați
Atenție, șoferi! Vor apărea schimbări pentru carburanții din România – Care sunt cerințele Parlamentului European
Vești bune pentru acești angajați! Iată cum ar putea ieși mai devreme la pensie
Veste bună pentru unele companii din România! Guvernul le sare în ajutor cu o sumă uriașă
Trending

11 aprPolitica
Fotografia cu Nicușor Dan care i-a adus un val de critici, înainte de Paște. Unde a fost surprins președintele și ales ales cu cine. FOTO

11 aprEntertainment
Obiceiu bizar pe care îl aveau Elena și Nicolae Ceaușescu de Paște. Sărbătoreau atipic Învierea

09:48Actual
STB de Paște. Programul pentru transportul public din Capitală

14:00Actual
Mall deschis de Paște în București. Un supermarket cunoscut i-a urmat exemplul, pentru 12 aprilie
Articole Similare

10 aprSocial
Pensie nouă în România. Proiectul de lege care ar trata pensionarii ca în SUA este în Parlament deja

10 aprEconomie
România, la un pas să piardă 3 miliarde de euro din PNRR. UE nu ne va da banii, dacă nu îndeplinim aceste condiții

09 aprEconomie
Ilie Bolojan și cele 5 direcții strategice pentru reglarea prețurilor la energie

09 aprEconomie
Salariul, alocația și indemnizația, întârziate în plată la ING. Mii de români, afectați de situație

08 aprEconomie



