CNAIR a câștigat în primă instanță procesul cu antreprenorul obiectivului “Pod suspendat peste Dunăre în zona Brăila”, instanța de judecată constatând neîndeplinirea obligațiilor contractuale de către antreprenor și dreptul CNAIR, în calitate de beneficiar, de a pretinde penalități în cuantum de 85,12 milioane de lei pentru 903 zile de întârzieri.
„Tribunalul București a pronunțat (vineri, 4 ianuarie – n.r.) soluția în primă instanță în dosarul nr. 298/3/2022, format ca urmare a formulării cererii de chemare în judecată de către Antreprenor în raport cu Revendicarea Beneficiarului (CNAIR) nr. 6, soluționată de Inginer în favoarea Companiei.
În esență, revendicarea privește solicitarea de către Beneficiar a penalităților de întârziere ca urmare a neîndeplinirii de către Antreprenor a obligațiilor ce îi reveneau în ceea ce privește termenul asumat în activitatea de proiectare, prin nepredarea unor documentații de proiectare conforme Contractului (Cerințelor Beneficiarului și Studiului de Fezabilitate)”, au explicat reprezentanții CNAIR pentru economica.net.
Acesta nu este însă singurul „meci” în instanțe dintre CNAIR și antreprenorul mega-podului de la Brăila.
În noiembrie 2022, Curtea de Apel București constata că antreprenorul era îndreptățit la o extensie de 193 de zile și despădubiri de circa 29 milioane de lei.
Chiar și așa, la momentul respectiv, scorul era de 9 la 1 pentru CNAIR, în „meciurile” din instanțe contra antreprenorului, precizau atunci reprezentanții de la Drumuri.
Podul peste Dunăre de la Brăila – cel mai mare pod suspendat construit vreodată în România, al treilea ca dimensiune din Uniunea Europeană şi ultimul pod peste Dunăre înainte de vărsarea în Marea Neagră – a fost inaugurat pe 6 iulie 2023.
Valoarea iniţială a proiectului a fost de 1,996 miliarde de lei, fără TVA, fonduri externe nerambursabile, iar constructorul este Asocierea Astaldi/WeBuild – IHI Infrastructure System Co. Ltd.
Victorie pentru CNAIR- A fost câștigat procesul cu antreprenorul obiectivului 'Pod suspendat peste Dunăre în zona Brăila'
Autor: Alexandra Iana, redactor
Publicat: 08-01-2024 20:05
Trending

16:55Actual
Înalta Curte avertizează Guvernul asupra independenței justiției după scrisoarea transmisă Curții Constituționale

10:48Actual
Nervoasa Olguța Vasilescu, replică tăioasă pentru ministrul Apărării. Primărița nu e de acord cu acuzațiile lui Radu Miruță: „Cred că și cu busola în mână s-ar pierde prin Craiova”

09:03Externe
Țara europeană unde au fugit toți giganții auto din Europa. Germania, Franța, SUA sau Japonia au pierdut supremația

09:45Actual
Vin geruri și zăpezi în final de februarie 2026. Prognoza meteorologică nu este cea mai optimistă

08:19Actual
Păcăleala lui Ilie Bolojan pentru 2027. Impozitele se vor mări și anul viitor, în ciuda promisiunilor guvernanților

14:01Actual
Falimentul bate la ușile Capitalei. Ciprian Ciucu nu mai știe ce să facă pentru a salva orașul de la un colaps financiar

14:27Actual
Brandul de haine ieftine invadează Capitala. Unde se deschide primul magazin în care bucureștenii se vor putea bucura de prețuri mici

19:41Social
Ministrul Muncii anunță noi forme de sprijin pentru pensionari. Vor putea primi până la 1.000 de lei

12:24Actual
Se strânge lațul în jurul lui Robert Negoiță. Plasat sub control judiciar, edilul nu mai poate nici să-și continue activitatea în fruntea Primăriei Sectorului 3

17:18Actual
Sistemul e-SIGUR schimbă regulile pe șosele, iar șoferii vor deveni clienți constanți ai amenzilor
Articole Similare

23:13Actual
Chiriile din București ating noi maxime în 2026. Sectorul 1 rămâne cel mai scump din Capitală

23:01Actual
Gheorghe Dincă a încercat să iasă din închisoare, iar acum are de plată către stat. Este condamnat pentru ororile comise

22:21Actual
Vlad Pascu fura aur din casa părintească pentru a-și cumpăra substanțe interzise. Șoferul care a produs accidentul de la 2 Mai a cheltuit peste un miliard de lei pe viciu

18:50Actual
Primăria Capitalei bagă în reparații 76 de artere. 585 de probleme au fost identificate de muncitori

18:02Actual



