ANAF a luat decizia! Va controla două bănci

Autor: Dumitrașcu Nicoleta

Publicat: 31-01-2019 09:01

Actualizat: 31-01-2019 08:38

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

ANAF controlează două bănci, iar în scurt timp va descinde şi la a treia! nspectorii de la Direcția Generală a Marilor Contribuabili verifică impozitul pe profit şi impozitul pe veniturile obţinute de instituţiile bancare în România, în perioada 2013-2017 au declarat reprezentanţii ANAF.


Cea de-a a treia bancă va fi inspectată începând cu 12 februarie. De asemenea, ANAF va verifica dacă plata taxelor pentru veniturile din 2013 până anul trecut a fost conform legii.


La sfârşitul anului trecut, Guvernul a adoptat o Ordonanță de Urgență care introduce taxe noi în sectorul bancar, precum cea cunoscută sub numele de taxa pe lăcomie.


Un sfert dintre angajații sistemului bancar ar urma să fie disponibilizați dacă ordonanța care a introdus taxa pe active va rămâne în forma actuală, mai scrie profit.ro.

Președintele Federației Sindicatelor din Asigurări și Bănci spune că s-au purtat deja discuţii pe tema posibilelor restructurări care ar afecta în jur de 10.000 de oameni.

Vezi și

Vești proaste! Mii de angajați își vor pierde locul de muncă

Guvernul a decis! Milioane de români beneficiază gratuit de aceste servicii

Toți românii trebuie să știe acest lucru! Se vor da tichete în valoare de 450 de lei
Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri