Analistul politic Bogdan Chirieac a găsit soluția care ar putea ducela evitarea accidentelor mortale de pe străzile României. Acesta spune că montarea stâlpilor de beton între sensurile de mers, ar impiedica pierderea de vieți omenești.
„Cât costă România să pună, de exemplu, în curba unde s-a produs accidentul Monicăi Macovei, pe centru, niște stâlpi de beton ca pe DN1? Dacă aveai acești stâlpi de beton, împiedicai accidentul. Ai fi împiedicat și accidentul lui Șerban Huidu. Ce o fi așa greu să punem niște stâlpi de beton?! Câte vieți s-ar salva în acest mod... Cât de greu o fi să pui niște „blocuri” de beton în curbele periculoase?!”, a zis Bogdan Chirieac la „Deferiți mass-media” de la DC News și DC News TV.
Monica Macovei a fost implicată, sâmbătă, într-un accident rutier care a avut loc în judeţul Constanţa, fostul ministru al Justiţiei arătând că maşina pe care o conducea a fost lovită de un motociclist.
„Astăzi am fost parte a unui accident rutier. Încep să îmi revin din starea de şoc. Conducând de la 2 Mai spre Mangalia, pe banda mea şi nu pe contrasens, un motociclist a intrat din plin în aripa stângă a maşinii, moment în care airbags s-au declanşat, cauciucul din stânga faţă s-a spart. Nu am pierdut controlul maşinii nici o secundă. Urmare a spargerii cauciucului din partea stânga faţă, maşina a mers încet spre stânga, oprindu-se într-un scuar mic, cu vegetaţie. Sper ca motociclistul să îşi revină, de câteva ore încerc să obţin informaţii despre starea lui", a scris Macovei pe pagina sa de Facebook.
Anterior, Centrul Infotrafic din Inspectoratul General al Poliţiei Române a transmis că un accident rutier în care au fost implicate un motociclist şi un autoturism s-a produs, sâmbătă după-amiază pe DN 39, în zona localităţii Mangalia.
„În urma impactului a rezultat rănirea gravă a motociclistului", a transmis sursa citată.
România se situează pe primul loc în ceea ce priveşte numărul de decese produse în accidente rutiere, conform unei statistici realizate la nivelul Uniunii Europene. Rata mortalităţii în România din această cauză este mai mult decât dublă faţă de media europeană, scrie dcnews.ro
Analistul politic Bogdan Chirieac, propunere după accidentul în care a fost implicată Monica Macovei: Dacă aveai acest lucru, împiedicai accidentul
Trending

02 augActual
Raționalizarea curentului a început în România. În plină criză energetică, Iașul stinge lumina

02 augActual
Amenda de 12.000 de lei pe care o pot lua românii de la curte. Motivul neașteptat pentru care ești sancționat pe loc

02 augHoroscop
Horoscop săptămânal 3-9 august. Previziuni complete pentru toate zodiile

02 augHoroscop
Horoscop august 2026. Bani, carieră și finanțe pentru cele 12 zodii

02 augEconomie
Prognoza prețurilor la pompă pe următoarele luni. Când ar fi indicat să faci plinul de benzină sau motorină

08:00Actual
Strict interzis la parcare. Primăria Capitalei a anunțat zonele în care șoferii nu mai au voie să-și lase mașinile

02 augActual
Autostrada A0 Nord, aproape gata. Lotul 3 Afumați – Pantelimon a ajuns la 91,5%, dar punctul critic rămâne pasajul de pe DN3

02 augEconomie
Planul PPC, Hidroelectrica și al altor furnizori. Un secretar de stat spune dacă cresc sau nu facturile la curent

07:00Actual
Bugetarii, în stradă din cauza legii salarizării. De unde au pornit problemele

10:30Actual
Adolescenții fugiți de acasă, fenomen național. Motivele pentru care tinerii se rup de familii
Articole Similare

20 minute în urmăActual
Când vor veni ploile în România. Țara noastră are nevoie mare de precipitații, Dunărea este la un nivel extrem de scăzut

41 minute în urmăActual
Criza energetică din România a pornit de la secetă. Cât de gravă este situația, de fapt

circa 1 oră în urmăEntertainment
Untold 2026 aduce artiști de talie mondială, plătiți regește. Onorariile pe care le vor primi Sting, The Chainsmokers sau Lewis Capaldi și alții

15:40Entertainment
Insula Iubirii se mută din grila Antenei 1. Emisiunea va fi difuzată într-un nou interval

15:07Entertainment



