Preşedintele Partidului Social Democrat, Viorica Dăncilă, a declarat, marţi, că PSD intră în campania electorală pentru alegerile prezidenţiale pentru a câştiga şi, personal, nu va face niciun pas înapoi, pentru că "orice pas înapoi al meu este un pas înainte al opoziţiei".
"Peste două luni intrăm în campania electorală pentru prezidenţiale, o campanie foarte importantă, în care intrăm ca să câştigăm, o campanie în care vom arăta puterea PSD, o campanie care ne va reconfirma forţa noastră în fiecare localitate din ţară. Eu vă garantez că nu am să fac niciun pas înapoi, pentru că orice pas înapoi al meu este un pas înainte al opoziţiei", a spus Dăncilă în faţa celor 1.700 de membri prezenţi la Conferinţa PSD Dolj.
Premierul Viorica Dăncilă a reafirmat că nu este afectată de jignirile venite din partea opoziţiei şi că, deşi este femeie, are forţa să se lupte cu fiecare dintre contracandidaţii săi, pentru că are alături forţa singurului partid care poate construi România.
"Jignirile lor nu mă afectează, pentru că jignirile vin din partea oamenilor slabi, nu din partea oamenilor puternici, şi am tăria să mă lupt cu fiecare dintre ei, pentru că ştiu că alături de mine am forţa PSD în fiecare colţ din ţară, singurul partid care poate construi România. Şi le garantez tuturor că sunt mai puternică decât toţi la un loc, chiar dacă sunt femeie, că PSD este o forţă şi cei care ne-au subestimat vor regreta atât pe 10 noiembrie, cât şi pe 24 noiembrie, iar dumneavoastră vă spun să mergeţi acasă cu încrederea de a câştiga în localităţile dvs. şi cu aceeaşi putere de muncă şi de a lupta pentru că este lupta a noastră, a tuturor, a singurului partid care poate construi România (...) Noi trebuie să fim mândri că suntem social-democraţi, pentru că nu am luat niciodată decizii împotriva românilor. Cum la fel de mândri trebuie să fim că suntem români, pentru că suntem oameni oneşti, oameni muncitori, oameni care au demonstrat de fiecare dată că pot performa în orice domeniu de activitate. De aceea vă recomand să aveţi încredere în dumneavoastră, pentru că eu am încredere în fiecare membru PSD", a mai afirmat liderul PSD.
Preşedintele PSD a subliniat că greşelile făcute la alegerile europarlamentare trebuie asumate, iar un domeniu în care s-au făcut greşeli a fost comunicarea.
"Sunt convinsă că s-a şi greşit şi trebuie să ne asumăm greşelile, pentru că dacă nu ni le asumăm nu le putem remedia. Sunt convinsă că alegerile europarlamentare au fost un semnal de alarmă pentru noi şi dacă aici, la Dolj, s-a câştigat, avem destule judeţe în care rezultatul a fost foarte slab şi trebuie să vedem unde s-a greşit. Pentru că, dragi colegi, nu a câştigat PNL şi USR, acolo a pierdut PSD şi trebuie să vedem de ce am pierdut, de ce un milion de oameni care au votat cu PSD: nu au mai venit la vot, nu au votat nici cu alt partid, dar nu au votat nici cu PSD. (...) Categoric pe comunicare am greşit, pentru că în permanenţă noi a trebuit să dăm explicaţii la acuzaţiile nefondate, am fost în permanenţă în defensivă şi nu în ofensivă aşa cum ar fi trebuit şi să spunem ce am făcut noi pentru oameni şi ce au făcut ei, ce am construit noi şi ce au dărâmat ei, pentru că ei au învăţat să conjuge verbul "a tăia", iar noi verbul a construit", a mai spus preşedintele PSD.
Vezi și
Vești pentru pensionari! A apărut un nou tip de pensie
Vești mari! De la 1 septembrie se vor majora pensiile
ANAF intră la rupere! Nimeni nu va scăpa
Anunț făcut de Viorica Dăncilă! 'Nu am să fac niciun pas înapoi'
Trending

26 febPolitica
Grindeanu aruncă România în aer cu o dezvăluire cutremurătoare. Cum ar fi dispărut 400 de milioane de euro dintr-o semnătură pe un șervețel

26 febPolitica
Șefa TVR a fost nevasta șefului SIE care a recunoscut că serviciul încălca legea prin deținerea de echipamente de înregistrare

26 febPolitica
George Simion anunță că AUR intră la Guvernare și deja și-a ales ministerul pe care vrea să îl conducă

26 febPolitica
Evenimentul care i-a adus critici lui George Simion a fost confirmat. Proces cu o miză uriașă

26 febActual
Grindeanu anunță că aplică decizia CEDO privind cuplurile de același sex. PSD tocmai s-a poziționat ca partid conservator

09:08Externe
Bombardamente și lupte la frontiera dintre Pakistan și Afganistan. De acum, este război deschis, iar ONU a intervenit de urgență

10:16Politica
Nicușor Dan a promulgat legea privind pensiile magistraților după publicarea motivării CCR în Monitorul Oficial

26 febActual
Județul în care se vând cele mai ieftine case din România. Cu banii pentru un garaj în București se poate achiziționa o întreagă gospodărie

26 febActual
Traian Băsescu afirmă că Sorin Grindeanu sabotează Guvernul și susține că Ilie Bolojan este „premierul României”, nu al unui partid

08:57Economie



