Apel făcut de Monica Anisie, după ce coronavirusul a pătruns în școli!

Autor: Eugen Dinu, redactor

Publicat: 08-03-2020 13:45

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Ministrul Educației, Monica Anisie, a hotărât ca școlile unde învață elevi confirmați cu coronavirus să fie închise.


Totodată, ea a făcut un apel la calm către părinți, profesori și unitățile de învățământ din țară.


Vreau să precizez că suspendarea cursurilor se va realiza de către Comitetul Județean pentru situații speciale de Urgență. Procedura pe care Ministerul Educației împreună cu Ministerul Sănătății a transmis-o în teritoriu vineri prevede ca în funcție de rezultatele anchetei epidemiologice și de evoluția situației ca DSP pe împreună cu Inspectoratul Școlar Județean să poată decide închiderea sau suspendarea cursurilor la clasa sau școala cu pacientul confirmat.


Aș face un apel către părinți, către profesori și către conducerile unităților de învățământ din țară. Un apel la calm pentru că la momentul acesta în țară nu avem decât patru elevi care sunt confirmați cu coronavirus. Este vorba de trei elevi din Timișoara, acolo deja s-a luat măsura suspendării cursurilor, și un elev din Hunedoara.


La momentul acesta tot ce pot să vă precizez este că pentru suspendarea cursurilor sau pentru închiderea școlilor Comitetul Județean pentru situații speciale de Urgență ia această decizie”, a declarat, la Antena 3, Monica Anisie, ministrul desemnat pentru portofoliul Educației în Cabinetul Cîțu.

Vezi și

Semnal de alarmă în toiul nopții pentru Marcel Vela: ‘Nu repetați greșeala!’

EXCLUSIV Ludovic Orban scoate la mezat activitățile sanitar-veterinare publice! Schimbarea legislativă pregătită de Guvernul PNL

EXCLUSIV Ministrul Muncii, ordin pe unitate! Să fie retras (document)

Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Trending
Articole Similare
Parteneri