Atac la adresa BNR: Ce acuze fără precedent i se aduc consilierului guvernatorului BNR, Adrian Vasilescu

Autor: Ancuța Paraschivoiu

Publicat: 03-10-2017 16:04

Actualizat: 03-10-2017 14:34

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Liberalul Daniel Zamfir, președintele Comisiei economice a Senatului, a lansat o serie de acuzații foarte grave la adresa Băncii Naționale Române și a consilierului guvernatorului BNR, Adrian Vasilescu. Liberalul a declarat marți că indicele ROBOR nu putea să crească decât dacă Banca Națională permitea acest lucru.


"Mie îmi e foarte clar că ROBOR-ul nu putea să crească atât de repede în această perioadă fără ca BNR să permită lucrul acesta. Eu sper ca astăzi, după discuțiile care au avut loc la Banca Națională, lucrurile să se calmeze și să reintre în normal. Nu cred că este o foame așa de mare de lichiditate pe piață ca ROBOR-ul să ajungă, spuneam, într-un termen atât de scurt, la un asemenea nivel. Sigur că veniturile suplimentare din accize au fost mâncate de creșterea dobânzilor", a spus parlamentarul liberal, la Senat, potrivit
Agerpres.

Zamfir a adăugat că este îngrijorat de declarațiile recente consilierului guvernatorului BNR Adrian Vasilescu, pe care l-a acuzat că "șantajează Guvernul cu creșterea inflației".


"Eu sunt foarte îngrijorat (...) de ultimele declarații ale domnului Vasilescu. Și vă reamintesc de cea de zilele trecute când, practic, șantaja Guvernul cu creșterea inflației și a doua, de ieri, când vorbea de faptul că ROBOR-ul de până acum a fost ținut nenatural la parametrii respectivi. A șantaja un Guvern al României, indiferent dacă ne place sau nu... Mie nu-mi place Guvernul Tudose și nu sunt de acord cu multe măsuri, dar faptul că un oficial al BNR vorbește despre faptul că poate să îi trântească o inflație după cum dorește BNR, asta mi se pare nepermis. Iar jocul acesta al băncilor cu dobânda este extrem de periculos din două motive: unul că intimidează creditarea și al doilea că va duce la creșterea ratelor la bancă", a afirmat Daniel Zamfir.


Vezi și Olguța Vasilescu dă asigurări: Ce se va întâmpla cu vârsta de pensionare a femeilor după intrarea în vigoare a legii

Lovitură dură pentru Iohannis de la Bruxelles! Câte zile a lucrat concret în septembrie

Simona Halep lovește din nou pe plan financiar! Cu cât va fi recompensată și de ce
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri