Atât a ajuns un All inclusive în Turcia, în 2026. Stațiunile în tendințe

Autor: Neacșu Elena

Publicat: 02-08-2026 16:30

Article thumbnail

Sursă foto: Pexels

Turcia, destinația preferată a românilor și în 2026

Turcia rămâne și în 2026 destinația preferată de români pentru vacanțele all inclusive, datorită prețurilor competitive și a ofertelor generoase. Antena3.ro a relatat că tot mai mulți turiști aleg să rezerve pe ultima sută de metri, din cauza incertitudinilor economice și a dorinței de a găsi cele mai bune prețuri. Privatemedia.ro a completat imaginea, arătând că litoralul turcesc a devenit sinonim cu all-inclusive-ul de calitate, cu hoteluri uriașe, plaje întinse și un raport preț-servicii greu de egalat.

Atravel.ro a publicat un ghid complet cu prețurile reale pentru 2026, iar Jeka.ro anunță oferte all inclusive cu reduceri de până la 50%, prețurile pornind de la 19 euro pe noapte în anumite perioade. Aceste cifre fac Turcia mult mai accesibilă decât Grecia sau Italia, în special pentru familii cu copii sau pentru grupuri de prieteni.

Cât costă un all inclusive în 2026

Prețurile variază în funcție de stațiune, categorie hotelieră și perioada aleasă. În stațiunile de top precum Antalya, Belek sau Bodrum, un sejur de șapte nopți la un hotel de cinci stele cu ultra all inclusive poate costa între 800 și 1.500 de euro de persoană, zborul inclus. În stațiunile mai accesibile, cum ar fi Alanya sau Side, aceeași perioadă poate fi găsită și cu 400-600 de euro.

Pentru cei cu buget redus, există hoteluri de trei stele în Alanya sau Incekum unde prețurile pornesc de la 300-400 de euro pentru o săptămână all inclusive. Aceste oferte includ de obicei zbor direct, transfer, cazare și toate mesele, plus băuturi locale. TUI.ro oferă pachete personalizate în peste 400 de hoteluri, ceea ce permite turiștilor să compare și să aleagă exact ceea ce le convine.

Stațiunile în tendințe

Antalya rămâne regina litoralului turcesc, cu sute de resorturi de lux, plaje cu steag albastru și o viață de noapte vibrantă. Belek, situat în apropiere, este preferat în special de iubitorii de golf și de familiile care caută liniște. Granada Luxury Belek și Cullinan Belek sunt exemple de resorturi premium de cinci stele care atrag turiștii dornici de confort maxim.

Bodrum, numită și Saint-Tropez-ul Turciei, câștigă tot mai mult teren în rândul tinerilor și al cuplurilor. Alanya, cu plaja sa kilometrică și cu cetatea medievală, rămâne o alegere populară pentru români datorită prețurilor accesibile. Side și Incekum sunt alte stațiuni care oferă un bun raport calitate-preț, cu hoteluri renovate recent și servicii la standarde europene.

De ce aleg românii Turcia

Principalul atuu al Turciei este raportul preț-servicii. Pentru sume care în Grecia sau Croația ar acoperi doar cazarea cu demipensiune, în Turcia turiștii primesc all inclusive: trei mese principale, snack-uri, băuturi locale și de multe ori și importate, activități de animație, sporturi nautice și acces la spa. Copiii beneficiază de mini-cluburi cu supraveghere, ceea ce le permite părinților să se relaxeze.

Zborurile directe din București, Cluj, Timișoara, Iași și alte orașe fac destinația accesibilă fără escalade complicate. Durata zborului de aproximativ două ore și jumătate este perfectă pentru o vacanță de o săptămână. De asemenea, lipsa vizelor pentru deținătorii de pașapoarte românești elimină un stres suplimentar din planificarea călătoriei.

La ce să fii atent când rezervi

Specialiștii în turism recomandă verificarea atentă a recenziilor de pe platforme independente, nu doar a fotografiilor oficiale ale hotelului. Diferența dintre all inclusive și ultra all inclusive poate fi semnificativă: ultra all inclusive include de obicei băuturi importate, room service și acces la restaurantele à la carte, în timp ce all inclusive standard se limitează la băuturi locale.

Sezonul de vârf, iulie și august, aduce cele mai mari prețuri și cele mai aglomerate plaje. Perioadele de vârf de aur – iunie și septembrie – oferă un echilibru optim între preț, temperatură și aglomerație. Rezervările last minute pot aduce reduceri semnificative, dar riscul de a nu găsi locuri la hotelul dorit crește. Asigurarea de călătorie rămâne obligatorie, indiferent de destinație.

Concluzie

Un sejur all inclusive în Turcia în 2026 costă între 300 și 1.500 de euro de persoană pentru o săptămână, în funcție de stațiune și categorie hotelieră. Antalya, Belek, Bodrum, Alanya și Side sunt stațiunile în tendințe, fiecare cu propriul profil de turiști. Turcia rămâne cea mai bună alegere pentru românii care caută vacanțe complete la prețuri accesibile, cu zboruri directe și fără vize. Ofertele early booking și last minute aduc reduceri de până la 50%, făcând destinația și mai atractivă.

Surse: antena3.ro, privatemedia.ro, atravel.ro, jeka.ro, tui.ro

Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri