Legislația rutieră în vigoare încadrează această abatere în prima clasă de sancțiuni, alături de altele precum nepurtarea centurii de siguranță și nerespectarea semnificației culorii galbene a semaforului.
Șoferii care nu controlează în permanență sistemul de direcție al mașinii cu care merg riscă să fie sanționați de către polițiști.
Codul rutier din țara noastră stabilește obligația de a controla permanent direcția vehiculului și pentru alte tipuri de conducători. Adică, această regulă se aplică și motocicliștilor sau chiar bicicliștilor.
Concret, legislația rutieră din România prevede că reprezintă o contravenție și se sancționează cu amendă prevăzută în clasa I de sancțiuni “lăsarea liberă în timpul conducerii a volanului, ghidonului sau a manetei de comanda a vehiculului”.
În condițiile în care valoarea punctului-amendă stabilită pentru acest an, dar și pentru 2019, este de 145 de lei, amenzile pe care le pot primi cei care lasă liber în timpul mersului volanul, ghidonul sau maneta de comandă a vehiculului sunt în valoare de 290 sau 435 de lei, informeză avocatnet.ro
Mai exact, clasele se sancțiuni sunt:
- clasa I: 2 sau 3 puncte-amendă;
- clasa a II-a: 4 sau 5 puncte-amendă;
- clasa a III-a: de la 6 la 8 puncte-amendă;
- clasa a IV-a: de la 9 la 20 de puncte-amendă;
- clasa a V-a: de la 21 la 100 de puncte-amendă.
Vezi și
S-a găsit ‘ușa’ secretă a lui Klaus Iohannis! Intrarea pe unde i-ar fi primit pe puciștii din PSD
Alertă! Toți românii care stau la casă și la bloc sunt vizați! Riscă amenzi usturătoare dacă nu fac asta
Lovitură fulgerătoare pentru Elena Udrea și Alina Bica! Victor Ciutacu a făcut o dezvăluire grea













