Într-o intervenție telefonică la Antena3, Călin Popescu Tăriceanu a declarat că economia ar avea nevoie de multe zeci de miliarde de euro pentru a depăși criza creată de coronavirus.
Fostul premier, Călin Popescu Tăriceanu, spune că statul ar trebui să intervină direct pentru a ajuta mediul de afaceri.
„Există în România, la nivelul acestor guvernanți, niște inhibiții, niște temeri legate de deficitul bugetar. Nimeni nu se mai uită la deficitul bugetar în situații de genul ăsta.
Trebuie statul să intervină direct, pentru a sprijinii mediul de afaceri, mediul privat și întreprinderile cu capital de stat, pentru ca să depășească perioada asta. Probabil că va fi nevoie de multe zeci de miliarde de euro”, a declarat fostul premier.
Vezi și:EXCLUSIV Cine finanțează partenerul ‘pro-bono’ al Guvernului Orban 2
Călin Popescu Tăriceanu trage un semnal de alarmă: Probabil că va fi nevoie de multe zeci de miliarde de euro!
Trending

02 marPolitica
Călin Georgescu și-a făcut partid. Nume cu greutate printre fondatorii „România Românilor”

02 marActual
Baza militară de la Deveselu a fost ridicată la nivelul de alertă „BRAVO” pe fondul tensiunilor din Orientul Mijlociu

02 marActual
Andrei Caramitru strigă: 'PÂRNAIE. Multă pârnaie". Progresistul a găsit vinovații pentru problemele economice ale României

02 marActual
Efectele războiului din Orientul Mijlociu sunt mai grave decât se estima. Avertismentul unui reputat economist le dă fiori românilor: „Ne jucăm cu focul”

02 marExterne
Marea dilemă a lui Donald Trump. Președintele american nu știe pe cine să numească în fruntea Iranului după asasinarea ayatollahului Kamenei

02 marActual
Hidroelectrica anunță schimbări la plata facturilor și o ofertă promoțională pentru toți clienții

02 marExterne
Scaunul lui Trump se clatină în SUA după declanșarea războiului în Iran

02 marActual
USR îl scoate la tablă pe ministrul Agriculturii. Florin Barbu este acuzat că ar fi copiat un proiect depus de parlamentarii AUR

02 marActual
Isterie în Dubai printre milionari. Se năpustesc pe aeroporturi și dau sume uriașe ca să fugă din calea războiului

02 marActual



