Cutremurele devastatoare din Turcia și Siria accelerează proiectele de consolidare a clădirilor din țara noastră!
Premierul Nicolae Ciucă spune că este cazul să se facă paşi concreţi şi a cerut Ministerului Dezvoltării să accelereze aplicarea planului naţional de consolidare a clădirilor.
Subiectul este pe agenda şedinţei de guvern de săptămâna aceasta, în contextul în care în România ar fi aproape 2.700 de clădiri cu risc seismic ridicat, majoritatea în Bucureşti, transmite Rador.
Ministerul Dezvoltării va prezenta în şedinţa de guvern măsurile pe care le va lua pentru a accelera punerea în aplicare a planului naţional de consolidare a clădirilor.
Secretarul de stat în acest minister Marin Ţole a precizat că vor urma să fie consolidate atât clădiri rezidenţiale, cât şi publice - în special şcolile, grădiniţele şi spitalele.
Marin Ţole a mai arătat că există şi un mecanism de simplificare a modului în care sunt identificate clădirile cu risc seismic ridicat.
,, Am căutat ca toate clădirile cu risc seismic 1 şi 2 să poată fi expertizate şi să poată fi accesate, ca ulterior să intervină statul român şi în special UAT-urile, unităţile administrativ-teritoriale, prin natura faptului că ele vor avea grijă ca aceste construcţii să fie consolidate prin finanţările pe care le facem de la bugetul naţional sau prin fondul de la Comisia Europeană puse la dispoziţie''precizează Marin Ţole
Raportul Ministerului Dezvoltării a fost cerut de premierul Nicolae Ciucă, deoarece doreşte să evalueze din timp situaţia clădirilor cu risc seismic din ţară, în contextul tragediei care s-a produs în Turcia şi Siria în urma seriei de cutremure puternice.
''Pe mine mă interesează să-mi prezentaţi stadiul şi măsurile care pot fi luate pentru accelerarea implementării acestor două proiecte. Şi, cel mai important, pentru că practic am făcut această precizare nu doar pentru a sublinia şi a aduce în discuţie ceea ce este în momentul de faţă în partea de proiect de implementare, ci efectiv realizarea practică, pentru că aici sunt cele mai mari probleme ale noastre: discutăm, planificăm, iar când vine vorba de transpunerea în practică, de fiecare dată se găsesc justificări prin care se temporizează întreaga activitate.'', spune Nicolae Ciucă
Două programe au finanţare pentru consolidarea clădirilor: unul care este derulat de Ministerul Dezvoltării şi celălalt este cuprins în Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă, arată sursa citată.
Consolidarea clădirilor din România, pe lista şedinţei de guvern. Există peste 2.500 de clădiri cu risc seismic ridicat
Trending

24 aprPolitica
Ilie Bolojan face economie la miniștri, după demisiile PSD-iștilor. Premierul va fi și șeful Energiei. TABEL EXPLICATIV

24 aprActual
OMV Petrom, lăsat fără benzină de români, în multe benzinării din țară. Prețul mic i-a determinat pe mulți să-și facă plinul

24 aprActual
Annabella are nevoie de 16 manageri. Beneficii pe măsură, dar salariu secret

24 aprEconomie
Leul se apreciază ușor înaintea demisiilor miniștrilor PSD. Cursul BNR și reacția piețelor

24 aprActual
[P]Eficiență maximă în spălarea rufelor: soluția completă 2-în-1

24 aprEntertainment
[P]Cum redefinim ideea de relaxare personală într-un ritm de viață tot mai accelerat?

09:51Entertainment
1 Mai cu vreme bizară. Șefa ANM anunță că nu ar fi temperaturi de vacanțe
Articole Similare

24 aprActual
Annabella are nevoie de 16 manageri. Beneficii pe măsură, dar salariu secret

24 aprActual
[P]Eficiență maximă în spălarea rufelor: soluția completă 2-în-1

24 aprActual
OMV Petrom, lăsat fără benzină de români, în multe benzinării din țară. Prețul mic i-a determinat pe mulți să-și facă plinul

23 aprActual
Suplimentele alimentare pe care un expert în cercetare și dezvoltare nu le-ar cumpăra niciodată. Mulți români le folosesc zilnic

21 aprActual

