În cazul tragediei provocate în localitatea 2 Mai, de șoferul drogat, Vlad Pascu, care a ucis doi tineri, polițiștii detașați pe litoral lansează acuzații grave.
Aceștia afirmă că șefii din Constanța nu i-au lăsat să acționeze deloc pe alcool sau droguri și că au fost doar „semafoare umane”.
„Au fost demiși toți! Ei au anunțat că noi, detașații, am fost solicitați aici pentru prevenirea și combaterea faptelor pe linie rutieră, însă noi am fost doar semafoare umane timp de 9 ore/zi! Nu ne-au lăsat să acționăm absolut deloc pe alcool sau droguri, ci doar să dirijăm, atât! Să asigurăm fluență demnitarilor care veneau în vacanță la Constanța”, a transmis unul dintre polițiștii detașați, conform Europol.
Ce a transmis Europol:
„Iată dimensiunea cangrenei din sistemul de poliție. Este de notorietate faptul că polițiștii rutieri detașați pe litoral mai mult “deranjau”, în opinia șefilor de la Constanța.
Fără acțiuni pe alcool/droguri, fără schimburi de noapte și fără sancțiuni pentru cei care încalcă regulile de circulație. Doar ținuți în soare prin intersecții sau la trecerile de pietoni, strict pentru “fluidizare”. Detașații trebuiau ținuți departe de “clientela” politică”.



















