Cozmin Gușă a vorbit despre Legea Insolvenței! Ce se va întâmpla cu Realitatea TV

Autor: Alexandra Iana, redactor

Publicat: 29-09-2018 16:15

Actualizat: 29-09-2018 13:34

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Cozmin Guşă a vorbit, la Realitatea TV, despre Legea insolvenţei care a fost dată pentru a închide Realitatea TV.

 

,,Stăteam aşa la multe mii de kilometri distanţă şi mă gândeam când eram eu un adolescent de la Câmpia Turzii, avem 19 ani, şi mă uitam la evenimentele din 1989. Fără să fiu alfabetizat cu tărâmul politicii, singurul loc de unde puteam să mă inspir pentru gândurile mele era mass-media.

Devoram atunci zecile de ziare şi încercam, fără să cunosc detalii despre cei care scriau, făceau investigaţii sau anchezte, să mă lămuresc cum stă treaba cu puterea şi cu jocul ăsta. M-a ajutat mult faptul că presa era liberă atunci şi, în funcţie de inteligenţa fiecăruia dintre noi, am putut să avem o experitiză, mai bună sau mai rea, în funcţie de cât de atenţi eram, în funcţie de cât de inteligenţi eram şi de cât ne doream această libertate pe care ne-o câştigasem prin spirit, mai ales cei din generaţia noastră.

Acest băiat de la Câmpia Turzii, adică eu, acum, după atâţia ani, trebuie să spun că sunt total dezamăgit de mine şi de generaţia mea. Nu am reuşit să dăm drumul la o libertate de exprimare publică de tip constructiv, oamenii care au căpătam patronatul instituţiilor media după 1989, fie au fost şantajaţi, fie din pricina lăcomiei, nu au reuşit asta”, a spus Cozmin Guşă.

 

Cozmin Guşă a mai spus că Realitatea TV a rămas şi a emis mereu, câteodată cu greşeli, câteodată cu mai puţină audieţă, câteodată cu mai multă audienţă şi acum cu foarte multă audienţă.
"Acest lucru ne spune nouă că românii sunt disperaţi să îşi recâştige ţara din mâinile unora care în mod clar nu sunt dedicaţi unei cauze, nici măcar cauzei lor nu sunt dedicaţi, am văzut cu legile justiţiei, nici măcar asta nu îi interesează, sunt atât de puţini la minte încât nu sunt în stare să îşi administreze această chestie iminentă care îi paşte, respectiv puşcăria", a spus  consultantul politic.
„O concluzie la acest capitol: Realitatea TV este asaltată, de săptămâna viitoare vor face gesturi disperate şi ilegale ca să încerce să închidă emisia noastră, dar nu vor putea să facă asta, doar dacă statul a murit în întregime, doar dacă domnul Iohannis crede că atrbuţiile şi obligaţiile sale nu includ şi libertatea de exprimare, numai dacă instituţiile statului sunt dornice de negocieri subterane încât să permite acest gen de excese”, a mai spus acesta.


„Şi în acest caz, tot o să existăm. Simpatizanţii sau fanii noştri nu trebuie să fie atât de supăraţi, pot să fie uşor mâhniţi că suntem victima acestui gen de atacuri, dar ne vom descurca prin diferite proceduri pentru că nu sunt ei atât de tari pe cât se arată şi noi nu nu suntem lipsiţi de imaginaţie să nu avem soluţii de toate culorile. Putem să existăm în continuare pe televiziune, pe internet, putem să existăm în continuare dacă mă enervează foarte tare şi în politică. Avem destui colegi de ai noştri care s-ar califica pentru aceste alegeri. Partidul realitatea TV este unul foarte puternic care poate să treacă cu mult peste aşa-zisa zonă emergentă, cu Dacian Cioloş, care nu a făcut nimic pentru România. Aici e cu România şi dacă e cu România nu plecăm de pe teren. Şi indiferent de zona în care vom acţiona, chiar şi cea politică, pentru că repet, Partidul Realitatea TV este unul mare, vom încerca să nu dezamăgim. Putem să plecăm mulţi dintre noi din ţară şi înseamnă că am rămas în ţară cu un scop. Să nu lăsăm România să fie batjocurită. Şi ăsta este motorul care ne duce pe noi în continuare înainte, nu vrem ca România să fie batjocurită şi asta este esenţa demersului”, a completat Cozmin Guşă.



Vezi şi:
Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Trending
Articole Similare
Parteneri