Este an electoral. În mai vor fi alegeri europarlamentare, în noiembrie/decembrie prezidențiale.
În 2019, vom alege nu doar europarlamentarii și președintele, ci și drumul pe care o va apuca România: rămâne pe traiectoria occidentală, implicată activ în Uniunea Europeană și în parteneriatul strategic extins cu SUA, sau se întoarce în no-man’s-land-ul în care ne-a lăsat Ceaușescu? Rămâne prizoniera unei încrengături de clanuri corupte și incompetente sau începe un proces autentic de modernizare și dezvoltare?
Demonizarea protocoalelor cu SRI, asaltul împotriva DNA, a procurorului general și a serviciilor de informații, timorarea procurorilor și a judecătorilor prin acțiunile unor organisme controlate politic, amnistia și grațierea, supra-taxarea companiilor, atacurile împotriva UE și a multinaționalelor, nu mai servesc doar agendele personale ale liderilor coaliției de guvernare. Toate au devenit și piese de bază în arsenalul folosit pentru a-l împiedica pe președinte și opoziția să obțină o legitimare populară care le-ar putea anula victoria obținută în alegerile parlamentare din 2016 și i-ar putea îndepărta de la putere înainte de termen.
Mai multe detalii gasiti pe digi24.ro
Vezi și
Surpriză! Ce salariu are omul care a propus suspendarea Realitatea TV și l-a pus la zid pe Rareș Bogdan
Mare atenție! Vor fi plafonate aceste fonduri
Cutremurător! Un fost coleg de celulă al criminalului de la Mediaș rupe tăcerea – Dezvăluiri din închisoare
Digi24: 'În 2019, vom alege nu doar europarlamentarii și președintele '
Trending

22 febActual
Moșia lui Călin Popescu Tăriceanu de pe malul lacului. Fostul premier își duce traiul într-un adevărat paradis

22 febActual
Milionarul discret care cumpără un hotel întreg pe litoral. Fostul arbitru din Divizia A este milionar în euro

22 febExterne
Rușii au dat un răspuns pe măsură, după lovitura aplicată de către ucraineni. Explozii în capitala Kiev

22 febSport
Cum și-a petrecut Victor Ponta seara de sâmbătă. Fostul prim-ministru a rămas profund impresionat și a făcut o declarație de atașament: „Voi fi toată viața!”

22 febActual
Întrebări halucinante pentru chatbotul ANAF: „Ana, vrei să facem sex?”

22 febActual
O voce relevantă din SUA a dat verdictul în privința țării noastre: „România este al treilea cel mai important stat din NATO”

22 febExterne
Pericol pentru românii care trec pe șoselele din Bulgaria. Riscă amenzi de circulație foarte mari

22 febActual
Cuib de escorte în centrul Capitalei. Văduva lui Gabriel Cotabiță a fost reținută

22 febEconomie
Dezastru economic mondial prevestit de un mare economist. Ar putea fi mai rău ca în timpul crizei din 2008

22 febExterne



