Drept la replică al Poliției Capitalei, după articolul publicat de Bugetul.ro

Autor: Eugen Dinu, redactor

Publicat: 12-09-2018 19:14

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Miercuri, șeful Poliției Capitalei, Marius Voicu, ne-a transmis un drept la replică privitor la situația împuternicirilor din Polițiua Română.


Iată ce ne-a transmis șeful Poliției București:


„Referitoare la articolul publicat de dumneavoastră on-line la adresa
https://www.bugetul.ro/surse-caracatita-din-ograda-lui-carmen-dan-sume-fabuloase-pentru-a-fi-pusi-sefi/.


Încă din titlu este indusă în mod eronat ideea că la nivelul Ministerului Afacerilor Interne se plătesc sume fabuloase de bani pentru a se ocupa anumite funcții. Singurele elemente de noutate prezentate în materialul dumneavoastră se referă la așa zise „surse” din poliție care susțin că „un ofițer ar fi plătit 20.000 de euro pentru a fi numit șef la un serviciu din Poliție” după cum se arată în articol. Aceeași sursă este citată „Sunt multe astfel de cazuri. Știu o persoană care a plătit 20.000 de euro, pentru a fi adus șef la București”.


Această afirmație care nu este în niciun fel susținută de probe aduce atingere persoanei mele deoarece ocup funcția de director general al D.G.P.M.B., iar lansarea unor astfel de zvonuri nefondate aruncă  umbra neadevărului peste activitatea mea și a ofițerilor și agenților de poliție din subordine.

Afirm public că în cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București nu există nicio astfel de situație așa cum ați prezentat-o dumneavoastră, iar așa zisa confirmare din interiorul materialului este în realitate un comunicat neadevărat emis de un sindicat cu aproape un an în urmă.

„În DGPMB sunt 26 de Secții de Poliție cu aproximativ cinci funcții de conducere pentru fiecare. Peste 90% sunt ocupate de polițiști împuterniciți. Toate funcțiile se află la capătul tentaculelor lui Voicu. Alături de funcțiile din cele 26 de Secții, funcțiile de conducere de la Brigada Rutieră și alte servicii de la nivelul DGPMB completează această schemă” se arată în comunicatul respectiv.

Precizez faptul că la nivelul D.G.P.M.B. există 292 posturi de conducere de ofițer iar dintre acestea un număr de 262 sunt ocupate de ofițeri care au promovat examene derulate în condiții de legalitate, existând la fiecare dintre acestea posibilitatea legală a contestării rezultatelor. Prin afirmațiile dumneavoastră din textul articolului apreciez că maculați corectitudinea, profesionalismul și moralitatea tuturor acestor ofițeri. Din cifrele menționate, rezultă faptul că 89,7 % din totalul funcțiilor de conducere sunt ocupate de ofițeri titulari pe post.

Așadar afirmațiile din comunicatul prezentat de publicația dumneavoastră reprezintă un neadevăr la fel ca și alegațiile legate de transformarea excepției în regulă de către subsemnatul în ceea ce privește numirile și împuternicirile din Direcția Generală de Poliție a Municipiului București.

Întradevăr, pe parcursul anilor 2017-2018, ne-am confruntat cu un val de pensionări ale polițiștilor, inclusiv a celor cu funcții de conducere, situație care a obligat conducerile tuturor structurilor din Poliția Română să asigure continuitatea actului de comandă prin instituția împuternicirii. Totodată, conform prevederilor O.G. nr. 3/2017 și O.U.G. nr. 90/2017 a fost suspendată posibilitatea ocupării prin concurs a posturilor vacante.

În condițiile în care asigurarea continuității conducerii structurilor D.G.P.M.B. reprezintă o obligație petru șeful unității și nu o posibilitate, alternativa prevăzută de art. 2715 din Legea nr. 360/2002 privind Statutul polițistului pentru asigurarea conducerii o reprezintă împuternicirea pentru exercitarea cu caracter temporar a unei funcții de conducere.  Prin memorandum al Guvernului României, pentru anul 2018, la nivelul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București a fost aprobată organizarea concursurilor pentru 76 de posturi de conducere vacante, fiind organizate 76 concursuri.

În concluzie, după o analiză atentă a textului dumneavoastră constat cu mâhnire faptul că, în afară de afirmația făcută de o așa-zisă sursă din poliție, întregul material reprezintă un colaj de declarații de presă și comunicate scoase din context și, așa cum am arătat și demonstrat, prezentând neadevăruri.

Sunt sigur că sursa dumneavoastră, dacă ar fi fost de bună credință și într-adevăr ar fi avut astfel de informații s-ar fi adresat și organelor competente pentru soluționarea unor astfel de cazuri. Cel puțin, dacă această sursă ar fi avut date clare v-ar fi prezentat cel puțin numele persoanelor despre care vorbește sau alte detalii.

În realitate, o astfel de sursă nu face decât să lanseze informații false cu scopul de a decredibiliza o instituție importantă”.
Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri