Economiștii fac noi estimări! Ce se întâmplă cu inflația

Autor: Dumitrașcu Nicoleta

Publicat: 08-10-2018 17:16

Actualizat: 08-10-2018 16:43

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

O să fie anunțată rata anuală a inflației din luna septembrie de către Institutul Naţional de Statistică în decursul zilei de miercuri, iar potrivit economiștilor este prognozată o scădere.


Rata anuală a inflaţiei din septembrie, care urmează să fie anunţată oficial de Institutul Naţional de Statistică miercuri, este prognozată să scadă de către economiştii ING Bank România.


„În România, ne aşteptăm ca rata anuală a inflaţiei din septembrie să scadă cu 0,4 puncte procentuale, până la 4,7% pe an, pe măsură ce impactul bazei statistice - anul trecut, în aceeaşi perioadă, a fost introdusă supraacciza pentru combustibil - depăşeşte creşterea recentă a preţurilor la petrol”
, se scrie într-o analiză a ING Bank România, semnată de Ciprian Dascălu, economistul şef, şi de Valentin Tătaru.

În așa fel inflația o să scadă din cauza minimalizării impactului supraacciziei la carburanți, chiar dacă prețul barilului Brent a crescut de la 56 de dolari la 83 de dolari, în ultimul an.

Evoluția este în concordanță cu una dintre cele mai recente estimări a Băncii Naționale a României din luna august, se arată în analiza ING Bank România, potrivit zf.ro

Economiștii se așteaptă la o scădere a leului în fața euro, iar în această săptămână să fie cotat în intervalul 4,6600-4,6800 lei pentru un euro. „Este dificil să se anunţe momentul când BNR îşi va schimba zona de confort spre un curs mai ridicat faţă de cât este în prezent”, mai susţin economiştii ING Bank România.
Vezi și

Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri