Bugetul.ro l-a contactat astăzi pe șeful PNL, Ludovic Orban, după ce în spațiul public a apărut dosarul penal al premierului Florin Cîțu din Statele Unite ale Americii. Concret, conform noilor dezvăluiri, Florin Cîțu a mințit atunci când a declarat că a primit o simplă amendă contravențională, el fiind judecat după Codul Penal din Iowa și condamnat la 2 zile de închisoare în Penitenciarul Story County.
L-am întrebat pe Ludovic Orban dacă, în lumina dezvăluirilor legate de dosarul penal al lui Florin Cîțu, premierul ar trebui să demisioneze. Ludovic Orban a declarat, pentru Bugetul.ro, că nu a văzut dosarul lui Cîțu și că nu se poate pronunța până nu îl analizează.
„Nu l-am văzut, că am fost în ședință, de dimineață, la Parlament. Nu știu ce să spun, deocamdată.
V-am spus că nu am văzut, când o să văd, le citesc (n.r. - dezvăluirile), le analizez, o să mă pronunț”, a precizat, pentru Bugetul.ro, Ludovic Orban.
Vezi și A apărut dosarul lui Florin Cîțu din SUA! Inițial, Cîțu se declarase nevinovat. Ulterior, s-a răzgândit și a semnat acordul de recunoaștere a vinovăției
Presa din România a publicat astăzi întreg dosarul penal al premierului Florin Cîțu din SUA, când a fost prins conducând beat.
Inițial, Florin Cîțu se declarase nevinovat în fața anchetatorilor. Ulterior, actualul șef Guvernului semna un acord de recunoaștere a vinovăției.
„Noaptea fatidică: 3 decembrie 2000, ora 2.08. Maşina Ford Probe roşie mergea de pe-o parte pe cealaltă a drumului, Florin Cîţu era băut, avea ochii injectaţi şi o alcoolemie (BAC) de 0.161, limita legală fiind de 0.08. În aceeaşi noapte de 3 decembrie 2000, Florin Cîţu este luat în custodia autorităţilor americane care stabilesc o cauţiune de 1950 de dolari. După ce procurorul formulează oficial acuzaţiile şi le trimite judecătorului, Florin Cîţu nu se mai prezintă la instanţă pentru că se întoarce în România pentru sărbătorile de Crăciun. Revenit în SUA în ianuarie 2001, Florin Cîţu pledează nevinovat, se ia la trântă cu autorităţile americane, enervează instanţa care ameninţă cu un mandat de arestare dar intră în programul Drinking Drivers. Spre sfârşitul lui februarie 2001, Florin Cîţu se răzgândeşte, face un acord de recunoaştere a vinovăţiei cu procurorul, acceptă să intre într-un program de evaluare împotriva abuzului de substanţe şi trimite evaluarea sa într-un plic „confidenţial” la instanţă. Pe 26 februarie 2001, judecătorul Thomas R. Hronek îl condamnă pe Florin Cîţu la 2 zile de închisoare în Penitenciarul Story County, îi scade din pedeapsă perioada reţinerii, îi dă amendă de peste 1300 de dolari şi îi cere să contacteze şeriful din Story County pentru executarea pedepsei şi chiar şi să plătească masa şi camera din penitenciar dacă este nevoie.”, scrie jurnalista Sorina Matei, într-un articol publicat pe Mediafax.
Vezi și EXCLUSIV Cine a început să-i ‘sape groapa’ lui Florin Cîțu: Operațiunea declanșată de #Rezist
EXCLUSIV Prima reacție a lui Ludovic Orban, după noile dezvăluiri legate de dosarul penal al lui Florin Cîțu din SUA
Trending

16:55Actual
Înalta Curte avertizează Guvernul asupra independenței justiției după scrisoarea transmisă Curții Constituționale

10:48Actual
Nervoasa Olguța Vasilescu, replică tăioasă pentru ministrul Apărării. Primărița nu e de acord cu acuzațiile lui Radu Miruță: „Cred că și cu busola în mână s-ar pierde prin Craiova”

09:03Externe
Țara europeană unde au fugit toți giganții auto din Europa. Germania, Franța, SUA sau Japonia au pierdut supremația

09:45Actual
Vin geruri și zăpezi în final de februarie 2026. Prognoza meteorologică nu este cea mai optimistă

08:19Actual
Păcăleala lui Ilie Bolojan pentru 2027. Impozitele se vor mări și anul viitor, în ciuda promisiunilor guvernanților

14:01Actual
Falimentul bate la ușile Capitalei. Ciprian Ciucu nu mai știe ce să facă pentru a salva orașul de la un colaps financiar

14:27Actual
Brandul de haine ieftine invadează Capitala. Unde se deschide primul magazin în care bucureștenii se vor putea bucura de prețuri mici

19:41Social
Ministrul Muncii anunță noi forme de sprijin pentru pensionari. Vor putea primi până la 1.000 de lei

12:24Actual
Se strânge lațul în jurul lui Robert Negoiță. Plasat sub control judiciar, edilul nu mai poate nici să-și continue activitatea în fruntea Primăriei Sectorului 3

17:18Actual
Sistemul e-SIGUR schimbă regulile pe șosele, iar șoferii vor deveni clienți constanți ai amenzilor
Articole Similare

12-01-2026 21:31Exclusiv
Surse: Pro TV i-a prelungit contractul Andrei și l-a dat afară pe Măruță. Nimeni din echipă nu a știut nimic

19-12-2025 09:10Exclusiv
EXCLUSIV. Afaceristul spaniol care are cele mai multe hoteluri în țara natală vine în România. Ofertă depusă pentru unitatea de cazare deținută de familia fostului președinte al LPF. Reacție de zile mari din partea lui Dumitru Dragomir

13-12-2025 16:51Entertainment
Fata Elenei Lasconi s-a făcut bolșevică: URSS a fost o societate mai normală decât SUA! Drumul Oanei de la pro-LGBTQ la bolșevism

11-12-2025 13:03Actual
EXCLUSIV. Porecla pe care Dan Diaconescu i-a dat-o lui Călin Georgescu. Rezultatul alegerilor din București a surprins pe toată lumea: Nimeni nu se aștepta să câștige Ciucu

09-12-2025 10:34Exclusiv



