Încă un producător auto recunoaşte că a falsificat datele privind emisiile poluante: Ce maşini sunt vizate

Autor: Ancuța Paraschivoiu

Publicat: 09-07-2018 23:30

Actualizat: 09-07-2018 18:50

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

După scandalul Volkswagen, un alt gigant auto recunoaşte că a falsificat datele privind emisiile poluante ale automobilelor. Oficialii companiei au declarat, astăzi, că uzinele sale au utilizat metode inadecvate de testare a emisiilor.


Este vorba despre uzinele Nissan din Japonia. potrivit unui comunicat de presă, rezultatele măsurătorilor privind emisiile de gaze de eşapament şi testele privind economiile de carburant au fost falsificate în mod deliberat şi s-au 'abătut de la protocolul de testare prescris'.


Producătorul nu a precizat în comunicat numărul vehiculelor afectate şi nici perioada de timp, în luni sau ani, în care au fost folosite aceste metode ilegale.


La cererea autorităţilor, Nissan a fost obligat începând din luna septembrie a anului trecut să deruleze o serie de inspecţii cu privire la modul în care sunt controlate vehiculele care ies de pe liniile de asamblare, după ce anterior a recunoscut că persoane neautorizate şi-au pus semnătura pe documentele de verificare. Cu prilejul anchetei interne, au ieşit la lumină şi alte practici incorecte pe care grupul auto le-a comunicat Ministerului japonez al Transporturilor înainte de a le dezvălui presei.


Nissan a subliniat că va lua măsuri pentru a evita reperarea acestor abateri în viitor, precizând că intenţionează să introducă un nou mecanism de testare.

Acţiunile Renault, companie care controlează 43% din titlurile Nissan, au înregistrat luni dimineaţa o scădere de 2,6%, dar, după conferinţa de presă organizată de companie, pierderile s-au diminuat până la 1,79%, cea mai mare scădere înregistrată de o acţiune din indicele CAC-40, care în jurul orei 8:50 GMT înregistra o creştere de 0,47%.

Vezi şi „Corupția ucide” rupe rândurile! Atac la președintele Klaus Iohannis, după ce șeful statului a revocat-o pe Laura Codruța Kovesi

O nouă decizie controversată a Guvernului Dăncilă: Culisele vânzării unui colos industrial – ce se va întâmpla cu banii

Guvernul, băgat la cuptor! O mare manifestație amenință Capitala, la final de iulie! Pe rețelele de socializare, protestul a strâns mii de aprecieri și distribuiri
Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri