Adrian Cioroianu susține că, prin invadarea Ucrainei, Vladimir Putin contribuie, de fapt, la „crearea unei identități statale ucrainiene, ca și la crearea unei conștiințe/identități naționale și cetățenești pentru locuitorii săi”.
Textul integral postat de Adrian Cioroianu pe pagina de socializare:
„Președintele Putin - cinci dintr-o lovitură
Președintele Vladimir Putin trage Rusia după d.sa intr-o aventură din care nu e deloc clar dacă d.sa sau țara vor câștiga mai mult decât vor pierde. Vom vedea. Dar, până atunci, alte cinci lucruri s-ar putea întâmpla - poate nu tocmai cele pe care președintele rus le sperase:
1 ● Prin această invadare a Ucrainei, președintele Putin contribuie mult la crearea unei identități statale ucrainiene, ca și la crearea unei conștiințe/identități naționale și cetățenești pentru locuitorii săi. Pare că rezistența ucrainienilor (în calitatea lor liber asumată de ucrainieni) a fost mai puternică decât se aștepta dl Putin.
2 ● Dacă NATO era acum doi ani în "moarte cerebrală" datorită dlui Trump (cum spunea atunci președintele Emmanuel Macron), dl Putin, prin actele sale, a revitalizat și redinamizat alianța în general și, în special, pe flancul din Est, din Baltice până în Turcia.
3 ● Șantajând Europa cu livrarea de gaze și prețul aferent etc., dl Putin obligă UE să se gândească serios la surse alternative - atât furnizori diferiți, dar și tehnologii diferite.
4 ● In măsura în care Ucraina va rămâne un stat independent (ceea ce cred că se va întâmpla), nimeni nu se va mai putea opune unei colaborări tot mai strânse între această țară și Uniunea Europeană. Dl Putin poate va "întârzia" aderarea Ucrainei la NATO (care oricum nu era în program), dar poate va grăbi aderarea țării la UE!
5 ● In fine, invocând ideea că invadează Ucraina pentru a "denazifica" acea țară, dl Putin contribuie masiv la un posibil manual de "Cum să-ți autosabotezi propria propagandă" - fie și prin faptul că d.sa caută un regim nazist într-o țară condusă de un președinte, dl Zelenski, care este, dacă nu mă înșel, născut într-o familie de evrei ucrainieni...”, explică Adrian Cioroianu.


















