Preşedintele Klaus Iohannis a declarat marţi că aderarea României la Schengen reprezintă în continuare o prioritate pentru ţara noastră.
"Reiterez faptul că aderarea României la Spaţiul Schengen reprezintă în continuare pentru noi o prioritate. Suntem convinşi că acest demers poate contribui semnificativ la consolidarea securităţii pentru întreg spaţiul de liberă circulaţie din UE", a spus Iohannis, la întâlnirea anuală cu şefii misiunilor diplomatice străine, acreditaţi la Bucureşti.
Jean-Claude Jucker a afirmat că România ar trebui să intre în spațiul Schengen și că nu vede niciun motiv pentru care „anumite guverne refuză cu încăpățânare acest lucru”., informează antena3.ro
Vezi și
Acum s-a aflat! Klaus Iohannis o poate refuza din nou pe Olguța Vasilescu – Documentul care o poate lăsa în afara Guvernului
Lovitură de teatru în privința lui Carmen Iohannis! La mijloc sunt banii obținuți de pe închirierea casei din Sibiu
Toți pensionarii sunt vizați! Dacă faceți asta vă puteți pierde dreptul la pensie
Klaus Iohannis: 'Aderarea României la Spaţiul Schengen reprezintă în continuare pentru noi o prioritate '
Trending

22 febSport
Cum și-a petrecut Victor Ponta seara de sâmbătă. Fostul prim-ministru a rămas profund impresionat și a făcut o declarație de atașament: „Voi fi toată viața!”

22 febExterne
Rușii au dat un răspuns pe măsură, după lovitura aplicată de către ucraineni. Explozii în capitala Kiev

22 febActual
Întrebări halucinante pentru chatbotul ANAF: „Ana, vrei să facem sex?”

22 febActual
O voce relevantă din SUA a dat verdictul în privința țării noastre: „România este al treilea cel mai important stat din NATO”

22 febActual
Cuib de escorte în centrul Capitalei. Văduva lui Gabriel Cotabiță a fost reținută

22 febEconomie
Dezastru economic mondial prevestit de un mare economist. Ar putea fi mai rău ca în timpul crizei din 2008

22 febExterne
Pericol pentru românii care trec pe șoselele din Bulgaria. Riscă amenzi de circulație foarte mari

22 febExterne
Declarația lui Donald Trump va inflama spiritele pe axa SUA - Danemarca. Americanii vor să trimită o navă-spital în Groenlanda: „Îi va îngriji pe mulți oameni bolnavi”

22 febActual
Solicitări la foc automat din partea populației pentru Poliția Română. Peste 480 de permise de conducere au fost reținute în ultimele 24 de ore

22 febPolitica



