Licitație în plin scandal! Ce își dorește STS să achiziționeze

Autor: Alexandra Iana, redactor

Publicat: 31-07-2019 13:45

Actualizat: 31-07-2019 13:06

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Licitație în plin scandal! STS dorește să facă o achiziție, după ce Alexandra Măceșanu, victima lui Gheorghe Dincă nu a putut fi localizată atunci când a cerut ajutorul autorităților.


 


În plin scandal iscat de neputinţa Serviciul de Telecomunicaţii Speciale (STS) de a moderniza rapid dispeceratul 112 cu echipamente performante de tip Advanced Mobile Location (AML), care permit localizarea cu o precizie  de câţiva metri a celor care apelează la numărul de urgenţă, instituţia a lansat o licitaţie deschisă pentru achiziţia 3.000 de telefoane inteligente (smartphone-uri), potrivit 
Adevărul.ro


Contractul, cu o valoare estimată la peste 2,01 milioane de lei, va fi finanţat din fonduri bugetare. Preţul unitar pe aparat este de aproximativ 700 de lei. Totul după ce în luna mai, STS a mai lansat o licitaţie de peste 5,5 milioane de euro pentru achiziţia de laptop-uri şi desktop-uri. În ambele cazuri, STS spune că este nevoie de înlocuirea terminalelor defecte sau uzate.


În tot acest timp, licitaţia organizată de Serviciul de Telecomunicaţii Speciale (STS) pentru modernizarea sistemului IT al numărului unic de urgenţă 112 cu soluţia AML, care ar fi permis şi salvarea ultimei victime a ucigaşului în serie Gheorghe Dincă, Alexandra Măceşanu, bate pasul pe loc după ce a ajuns pe masa Curţii de Apel Bucureşti, după mai multe contestaţii la CNSC şi o plângere penală la DNA. Un consorţiu de firme condus de Omnilogic (având în spate americanii de la Avaya), a căror ofertă a fost descalificată, a contestat în instanţă în data de 17 iulie rezultatele atribuirii contractului de peste 184,7 milioane de lei. În cadrul acestei licitaţii, câştigători au fost desemnaţi Orange România, care a depus ofertă în asociere cu francezii de la Atos Convergence Creators, şi având ca subcontractanţi pe: Felix Telecom, Atos Spain SA, Radcom şi Greensoft

Vezi și:

De ce a repezit-o polițistul de la 112 pe Alexandra – Dumitru Coarnă dezvăluie ce se ascunde în spatele cortinei


Detalii incendiare! Averea fabuloasă a lui Gheorghe Dincă, monstrul din Caracal

EXCLUSIV Monstrul din Caracal nu ar fi acționat singur! Legătură-bombă: ‘M-am întâlnit cu un băiat

Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri