Lovitură grea pentru angajatori! Dacă le fac acest lucru angajaților, patronii pot scoate din buzunar sume impresionante. Proiectul de lege vizează toți salariații din România.
Potrivit unui proiect de act normativ aflat în dezbatere la Senat, stresul și epuizarea fizică ar putea fi considerate o formă de hărțuire morală la locul de muncă.
În aceste condiții, dacă identifică fapte de hărțuire morală, autoritățile ar putea să oblige angajatorul la plata consilierii psihologice a salariaților, însă s-ar putea ajunge și la amenzi de până la 200.000 de lei, dacă firma refuză să dea banii, precizează avocatnet.ro.
Proiectul de lege urmează să ajungă la votul final al Senatului. Pentru a se aplica, acesta ar avea nevoie de votul favorabil al Camerei Deputaților - forul decizional în acest caz -, de semnătura președintelui și de publicarea în Monitorul Oficial.
„Constituie hărțuire morală la locul de muncă chiar și o singură manifestare serioasă a unui comportament, care poate avea un efect dăunător de lungă durată asupra unui salariat. În înțelesul prezentei legi, stresul și epuizarea fizică intră sub incidența hărțuirii morale la locul de muncă”, se arată în documentul citat.
Astfel, dacă reprezentanții Consiliului Național pentru Combaterea Discriminării (CNCD) vor identifica fapte de hărțuire morală la locul de muncă, aceștia vor putea să oblige angajatorul să ia măsurile necesare pentru a stopa hărțuirea salariaților în cauză. Totodată, CNCD va putea să oblige angajatorul să plătească, pentru salariații hărțuiți moral, consilierea psihologică necesară, conform celor stabilite de medicul de medicina muncii.
În eventualitatea în care angajatorul nu ia măsurile dispuse de CNCD, acesta va putea fi amendat cu o sumă cuprinsă între 100.000 și 200.000 de lei. Iar sancțiunea nu va scăpa firma de obligația de a lua măsurile impuse de CNDC. În plus, dacă se ajunge în instanță, angajatorii ar putea fi obligați să acorde inclusiv despăgubiri și daune morale.
Vezi și Proiect bombă înregistrat la Senat: Ce se va întâmpla cu vârsta de pensionare
Vineri intră în vigoare legea! Mii de români vor beneficia de această gratuitate
Un colos de pe piața din România închide trei unități: Se anunță concedieri în masă
Lovitură grea pentru angajatori! Ar putea plăti amenzi usturătoare dacă le fac asta salariaților! Milioane de români sunt vizați
Autor: Eugen Dinu, redactor
Publicat: 26-04-2018 21:30
Sursă foto: bugetul.ro
Explorează subiectul
Trending

22 iunSport
Gigi Becali, donație de 35 de milioane de euro către statul român. Patronul FCSB și-ar recupera banii: „Am cedat, am dat cadou”

22 iunEconomie
Cum îți faci cont online la CNPP, Casa Națională de Pensii Publice. Beneficiile la care ai acces pe platformă

22 iunPolitica
Ce s-a ales de Delia Dinu, bruneta din umbra lui Klaus Iohannis. A fost una dintre cele mai discrete și influente femei din Administrația Prezidențială

22 iunEconomie
Revolut le va dezactiva definitiv conturile acestor români. Vizați sunt cei cu anumite IBAN-uri

22 iunEconomie
Autostrada Brașov – Făgăraș, unul dintre cele mai impresionante drumuri. CNAIR a dat deja acordul de mediu

22 iunEconomie
Beneficiu gratuit pentru clienții Orange. Vizați sunt cei care optează pentru Premiere (internet fix + televiziune)

22 iunEconomie
"La revedere" mașini din China. Noile comisionane ar urma să descurajeze piața, de când intră în vigoare

06:30Horoscop
Horoscop 23 iunie 2026 - Bani și carieră pentru toate zodiile (2242)

22 iunSocial
Alocație și indemnizație creștere copil în iulie. Data exactă la care vor fi alimentate cardurile

22 iunEconomie
Schemele cu livrarea de mâncare, prejudiciu de 23 de milioane de lei. Ancheta este în desfășurare, cum procedau
Articole Similare

29 minute în urmăEconomie
Codul Muncii, modificat. 3 zile în plus de concediu pentru acești angajați

circa 1 oră în urmăEconomie
Salariul unui vameș acum, în 2026. Sumele cele mai mari sunt pentru șefii de birou sau de direcție

circa 1 oră în urmăEntertainment
Băile Felix, încă una dintre cele mai populare destinații pe timp de vară. Cât costă un sejur acum, în 2026

22 iunEconomie
ANM anunță caniculă la început de iulie 2026. Temperaturile din România vor atinge 37 de grade Celsius

22 iunEconomie



